lśniący lakier

Lśniąca bryka, czyli jak ze starego brudasa uczynić auto niemal salonowe

Po naszych drogach jeździ wiele brudnych i niezadbanych samochodów. Nawet jeśli Twoja bryka nie jest już pierwszej młodości, to przecież nie znaczy, że powinieneś o nią dbać „od wielkiego dzwonu”. Wielu osobom o myciu samochodu przypomina się wtedy, kiedy już zaciera się widok na szybach od kurzu, a ponadto nawet tablica rejestracyjna, czy włączone światła są mało widoczne. Oczywiście to pewne ekstremum, wszak nie każdy zobaczył na swoim samochodzie napis „brudas”, jakże adekwatny do stanu samochodu. Dowcipniś, który to uczynił być może nawet nie chciał być złośliwy, a zmotywować delikwenta do umycia samochodu, choćby w ręcznej myjni. Dlatego dziś poradzimy, jak ze starego brudasa uczynić auto niemal salonowe. Tak, to możliwe!

Myjnia ręczna czy samodzielne mycie samochodu

mycia autaOczywiście najłatwiej jest pójść do myjni otwartej 24 godziny, wrzucić pieniążek i umyć pod silnym strumieniem samochód. Jednak prawda jest taka, że nie wszystkie zabrudzenia będzie można usunąć przy użyciu myjki. Czasem niezbędne są akcesoria do mycia samochodu i jeśli nie masz ogrodu czy placu gdzie możesz umyć swój samochód lub po prostu preferujesz proste rozwiązania, to zanim wybierzesz się do myjni ręcznej, zaopatrz się w akcesoria do mycia samochodu. Co się przyda? Na pewno gąbki do mycia, możesz wybrać też te miękkie, wykonane z bawełny dzięki którym rozprowadzisz po gruntownym myciu np. wosk samochodowy, choć tę pracę radzimy wykonać raczej pod zadaszeniem, czy nawet w garażu, aby żaden paproch nie przykleił się w trakcie woskowania. Wracając jednak do mycia warto wybrać również rękawice np. z wełny merynosa do czyszczenia felg. Oczywiście czysty samochód z zewnątrz do dopiero połowa sukcesu, gdyż trzeba jeszcze zadbać o wnętrze. Jednak zanim o tym, powiemy co jeszcze można zrobić z karoserią, aby lepiej się prezentowała.

Glinka do uporczywych zabrudzeń i woskowanie samochodu

Jeśli po myciu pod ciśnieniem dalej pod palcami wyczuwać będziesz zanieczyszczenia, np. żywicę czy piasek, to dobrym wyborem będzie użycie glinki samochodowej. Dzięki niej powierzchnia lakieru samochodowego pozostanie idealnie gładka. Trzeba pamiętać, by dobrać odpowiednią twardość glinki, adekwatną do rodzaju zabrudzenia. Aby nie porysować lakieru przed jej zastosowaniem trzeba ją nie tylko zgnieść, ale również nałożyć środek poślizgowy, którym może być lubrykant do glinki w sprayu. Używasz go bezpośrednio po umyciu i osuszeniu karoserii, w miejscu, które chcesz dokładniej oczyścić. Glinkę przesuwasz ruchem posuwistym, jednak jeśli odczuwasz klejenie lub tarcie musisz użyć więcej lubrykantu. Po glinkowaniu możesz przejść do kolejnego ważnego etapu, czyli woskowania. Tu warto wybrać specjalne akcesoria do mycia samochodu, a więc pady bawełniane wyposażone w materiałowy uchwyt na które nakłada się odrobinę kosmetyku. Miękkość tkaniny sprawia, że nie spowoduje się powstania dodatkowych rys czy uszkodzeń lakieru, bo przecież naszym zadaniem jest brykę „odpicować”, a nie doprowadzić do ruiny.

Gruntowne czyszczenie kokpitu

Kiedy już karoseria i felgi, a także błotniki są czyste moczyszczenie kokpitużesz sprawdzić czy nie będą potrzebne zaprawki lakieru. Przed nałożenie zaprawki na rysę musisz pamiętać o odtłuszczeniu powierzchni, a także odczekaniu przed nałożeniem lakieru bezbarwnego, tyle ile radzi producent. Za pomocą odpowiedniego lakieru możesz odnowić również błotniki i elementy plastikowe, które wcześniej zostały umyte. Potem możesz już przejść do kokpitu. Tu używać będziesz akcesoriów do czyszczenia powierzchni plastikowych i skórzanych. Jeśli tych drugich jest sporo możesz zabezpieczyć je przed rozpyleniem środka do pielęgnacji plastiku. Oczyszczenie z kurzu wszystkich zakamarków jest bardzo ważne i do tego celu można wybrać specjalne akcesoria do mycia samochodu, a mianowicie pędzle do detalingu. Warto również sprawdzić stan klimatyzacji i ją przeczyścić, ale z tym lepiej udać się do warsztatu, gdzie uzupełniony zostanie również czynnik chłodniczy. Pozostaną już tylko drobne detale…

Zadbaj o tapicerkę samochodową i wycieraczki samochodowe

Czysty samochód to taki, który ma zadbaną tapicerkę samochodową. Jeśli masz skórzaną musisz wybrać dedykowane do jej pielęgnacji środki i akcesoria, np. szczotkę z końskim włosiem. Tapicerkę można ochronić stosując specjalne pokrowce, które można zdejmować i odświeżać w pralce, a wtedy pozostanie już tylko oczyszczenie tapicerki z kurzu i ewentualnych zanieczyszczeń, które przenikły przez tkaninę, choć to zdarza się rzadko. Nie można zapomnieć o wycieraczkach samochodowych. Bardzo często pamiętamy o umyciu samochodu, wymianie żarówek, sprawdzeniu stanu technicznego, klimatyzacji, czy nawet wyczyszczeniu tapicerki, a zapominamy o tym, co znajduje się pod naszymi stopami, a to na wycieraczkach jest najwięcej zabrudzeń. Można je po prostu wyprać. Stosując odkurzacz piorący, a następnie pozostawić do osuszenia.

Lśniący i zadbany samochód, nawet kilkunastoletni może prezentować się niemal jak auto salonowe. Warto zadbać o jego prezencję, gdyż będzie się go prowadzić zdecydowanie lepiej, a komfort odczują również pasażerowie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij