Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze? Wskazówki dla rowerzystów

Z każdym dniem na naszych drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów, co ma związek z piękną, wiosenną pogodą. Jazda na rowerze to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu i poprawianie kondycji fizycznej i zdrowia. Niestety, zwiększona liczba rowerzystów na drogach w okresie wiosennym wiąże się z ze wzrostem wypadków z udziałem kolarzy i wielu niebezpiecznych sytuacji, które można zobaczyć na nagraniach w sieci. 

Kierowcy w tym okresie powinni być szczególnie ostrożni i pamiętać o innych uczestnikach ruchu drogowego, ale odpowiedzialność spoczywa także na barkach rowerzystów. Warto upewnić się, czy właściwie dbasz o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze i co jeszcze możesz zrobić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Jak być widocznym na drodze? 

Większość rowerzystów błędnie uważa, że aby zapewnić sobie dobrą widoczność wystarczy zakupić dobre lampki rowerowe. Oczywiście, lampki są konieczne i zdecydowanie poprawiają widoczność rowerzysty na drodze, ale mogą nie wystarczyć. Dodatkowo każda osoba poruszająca się na rowerze powinna zadbać o jak największą powierzchnię odblaskową, która sprawi, że będzie on punktem widocznym z daleka dla innych uczestników ruchu drogowego nawet w ciemną lub deszczową noc. 

Akcesoria ze sklepu rowerowego w Lublinie poprawiające widoczność rowerzystów 

Patrząc na dane ukazujące ilość wypadków z udziałem rowerzystów, można zauważyć, że z roku na rok na drodze ginie coraz więcej osób poruszających się rowerem bez odpowiedniego zabezpieczenia. Aby zagwarantować bezpieczeństwo na drodze sobie i innym w pierwszej kolejności należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych. Nawet jeżeli nie posiadasz prawa jazdy, a poruszasz się do ulicy, masz obowiązek znać zasady ruchu drogowego aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. 

Choć nie ma prawnego obowiązku, warto również wyposażyć się w akcesoria zwiększające widoczność rowerzystów na drodze i poziom bezpieczeństwa w razie upadku czy wypadku. Ważną kwestią jest dbałość o stan techniczny pojazdu, w tym posiadanie sprawnych hamulców oraz scentrowanej kierownicy. W przypadku, gdy nie jesteś pewien, czy Twój rower nadaje się do bezpiecznej jazdy, odwiedź sklep rowerowy w Lublinie i poproś o pomoc profesjonalistów. 

Oświetlenie

Spraw sobie odpowiedni zestaw lampek rowerowych, w tym koniecznie lampkę przednią o białym świetle i lampkę tylną w kolorze czerwonym. Podstawowe modele można zdobyć już za kilkanaście złoty, a to niezbyt wygórowana cena za bezpieczeństwo. 

Odblaski

Odblaski stanowią tanią, prostą i niezwykle skuteczną formę zwiększenia widoczności rowerzysty na drodze. I choć wielu użytkowników rowerów wstydzi się stosowania odblasków, to warto się przełamać pamiętając o tym, że na szali może być nasze zdrowie i życie. 

Ubranie

Profesjonalne kurtki i inne elementy garderoby wyposażone w odblaski mogą być rozwiązaniem dla tych, którzy wstydzą się odblasków na plecaku czy rowerze. Dobrze wkomponowany element nie zniszczy aspektów wizualnych kurtki, a wręcz przeciwnie. Ponadto zdecydowanie zwiększy szansę na to, że kierowca dostrzeże twoją postać z daleka. Wybierając odzież na rower, warto pamiętać o ochraniaczach i kasku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij