Przydomowy ogród powinien zachwycać barwnymi kwiatami, które świetnie prezentują się na rabatach. Bardzo dobrze sprawdzają się tu rośliny cebulowe i bulwiaste. Dobrze wybierać te gatunki, które sadzi się i pielęgnuje o podobnej porze. Dzięki temu nawet osoby, które nie mają czasu na jego częstą pielęgnację będą mogły cieszyć się pięknym ogrodem. Wśród kwiatów idealnych do przydomowego ogrodu można wymienić hiacynty, narcyzy, tulipany, a także krokusy.

Kiedy sadzić krokusy?

Sadzenie krokusów przypada mniej więcej na połowę września. Można je sadzić również na początku października. Trzeba wybrać do tego celu próchniczą ziemię. Odczyn powinien być lekko kwaśny. Można to łatwo sprawdzić wykonując test dostępnymi metodami z wykorzystaniem odczynników. Jeśli gleba okazuje się być zbyt kwaśna można dodać do niej odrobinę nawozu zawierającego węglan wapnia, co poprawi jej odczyn, dzięki czemu krokusy będą lepiej się rozwijały. Bulwy krokusów trzeba sadzić w wykopanych wcześniej dołkach na głębokości mniej więcej trzy razy większej niż ich wielkość. Wyjątkiem są bardzo duże bulwy, które można sadzić nie tak głęboko. Takie sadzenie zapewnia mniejszą ilość przedostawania się wilgoci, która mogłaby powodować choroby bulw i ich gnicie. Podobną zasadę stosuje się w przypadku roślin cebulowych, takich jak hiacynty czy tulipany. Przed sadzeniem krokusów warto dodać do ziemi również nawozu wieloskładnikowego lub kompostu, co zapewni optymalną ilość składników odżywczych potrzebnych do wypuszczenia pierwszych pędów. Cebulki tulipanów czy hiacyntów, a także bulwy krokusów powinny być pozbawione plam, pleśni i uszkodzeń mechanicznych. To bardzo istotne gdyż nie sprawdzenie tego dokładnie spowoduje przeniesienie chorób na zdrowe bulwy krokusów.

Pielęgnacja krokusów – wybierz rośliny nie wymagające okrycia

Krokusy to kwiaty, które obok przebiśniegów jako pierwsze pojawiają się na halach, a także w przydomowych ogródkach. Nie straszny jest im mróz, dlatego nie trzeba w miejscu, gdzie są posadzone stosować okrywy z gałązek świerku czy kory. Jeśli posadzimy obok nich hiacynty czy lilie, w miejscu gdzie rosną konieczne będzie zapewnienie odpowiedniego okrycia. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na to, że cebule są przysmakiem gryzoni nie należy okrywy stosować zbyt wcześnie, a dopiero wtedy, gdy ziemia już trochę przymarznie. Da to większą pewność, że przetrwają do wiosny. Zarówno w przypadku krokusów, jak i roślin cebulowych warto sadzić je w plastikowych pojemnikach, dzięki czemu przy przesadzaniu lub wykopywaniu cebulek roślin, a także bulw będzie to łatwiejsze, a do tego szkodniki będą miały do nich trudniejszy dostęp.

Pielęgnacja krokusów i roślin cebulowych – podlewanie i ogławianie

Poza nawożeniem bulw krokusów i cebulek roślin wczesną wiosną, gdy zaczynają rosnąć i w okresie kwitnienia, w odstępach ok. 2-3 tygodniowych, według zaleceń producenta, należy jeszcze podlewać je w okresie suszy wiosną. Jest to bardzo istotne dla ich prawidłowego wzrostu. Z kolei po przekwitnięciu nie należy już tego robić, nawet, jeśli lato jest suche, gdyż właśnie takie warunki muszą mieć po przekwitnięciu. Uschnięte kwiaty należy usuwać. Podobnie należy postępować w przypadku tych na których pojawiają się plamy, świadczące o chorobie, aby nie przeniosła się na pozostałe rośliny. Ogławianie jest istotnym elementem pielęgnacji ogrodu z roślinami cebulowymi i bulwiastymi. Oczywiście z usunięciem liści trzeba poczekać dopiero do ich uschnięcia, aby cebule i bulwy otrzymały potrzebną dawkę składników mineralnych.

Jak uniknąć rozprzestrzeniania się chorób i sprawić, że ogródek będzie wyglądał doskonale?

Oczywiście w przypadku roślin cebulowych trzeba niezwykle uważać, aby nie zmoczyć liści przy podlewaniu. W ten sposób może bowiem dojść do rozwoju grzybów i chorób krokusów, a także roślin cebulowych. Dobrze do sadzenia krokusów, tulipanów, czy hiacyntów wybierać miejsca, gdzie nie były wcześniej uprawiane rośliny cebulowe, gdyż w przypadku ich choroby może ona przejść na nowo posadzone rośliny. Warto pomiędzy rabatami sadzić również byliny, które będą uzupełniać braki, a także zasłaniać zeschnięte liście w czasie przekwitania roślin bulwiastych i cebulowych.

Przestrzeganie zasad pielęgnacji roślin bulwiastych i cebulowych pozwoli cieszyć się piękny m i wielobarwnym ogrodem, tworzącym prawdziwą mozaikę kwiatów, która upiększa ogród w marcu, w przypadku krokusów, a także na przełomie kwietnia i maja, kiedy zdecydujemy się także na hiacynty czy tulipany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here