Podrażniona skóra po opalaniu – jak uniknąć tego problemu?

Latem plaże zarówno te miejskie, jak i nadmorskie zapełniają się po brzegi. Każdy chce zażyć kąpieli słonecznej i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że zwykle niedostatecznie dbamy o ochronę przed słońcem stosując zbyt niskie filtry SPF. Jak uniknąć problemu jakim jest podrażniona skóra po opalaniu? Poznajcie nasze wskazówki.

Czy objawia się podrażniona skóra po opalaniu? 

Trudno znaleźć osobę, która choć raz w życiu nie uległa poparzeniu słonecznemu. Choć brzmi to groźnie, to do poparzeń zaliczamy już swędzące czerwone plamy powstałe na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce czy stosowania nieodpowiedniej ochrony. Oczywiście w przypadku znacznego poparzenia skóra zaczyna reagować mechanizmem ochronnym, czyli nadmiernym złuszczaniem. Mogą pojawić się także pęcherze wypełnione płynem surowicznym. Już samo zaczerwienienie, świąd, suchość skóry czy uczucie ściągnięcia są bardzo nieprzyjemne. Można taki stan łagodzić stosując maści na oparzenia słoneczne zawierające ppanthenol czy też alanoinę. Najlepiej zapobiegać, a nie leczyć i unikać czynników, które mogą doprowadzić do podrażnienia skóry.   

Dlaczego stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF jest tak ważne? 

Skrót SPF odnosi się do słów Sun Protection Factor, czyli filtr przeciwsłoneczny. SPF 50 oznacza, że krem przedłuża 50-krotnie naturalną barierę ochronną skóry, ale trzeba tu zaznaczyć, że nie oznacza to, że można go nałożyć tylko raz w ciągu całego cyklu opalania. Krem nakłada się każdorazowo po kąpieli wodnej, wzięciu prysznica i osuszeniu skóry, a także w czasie plażowania co 2-3 godziny. Większość osób ma bardzo jasną naturalną karnację i one nie powinny sięgać po kremy z niższym filtrem. W przypadku ciemniejszej cery, zawierającej więcej melaniny, można sięgnąć po ochronę SpF 30. Są osoby, które pamiętają o smarowaniu ciała kremem z filtrem, natomiast omijają w tej kwestii twarz. Czy przez słońce może wystąpić problem podrażnionej skóry twarzy? Oczywiście, że tak i ją także należy odpowiednio chronić. Warto też obalić popularny mit. Wystawianie skóry z trądzikiem na słońce nie spowoduje redukcji problemu. Nawet jeśli czasowo ilość wykwitów się zmniejszy, to z powodu braku odpowiedniej ochrony na skórze mogą pojawić się przebarwienia. Ponadto ze względu na przesuszenie skóry, później problem może powrócić ze zdwojoną siłą.       

Czy nieodpowiednia codzienna pielęgnacja skóry może narazić nas na podrażnienia ciała po opalaniu i jak sobie z nimi radzić?  

Okazuje się, że przez nieodpowiednią pielęgnację można narazić się na podrażnienia po opalaniu. Warto wiedzieć, że nie należy spożywać ziół, które mają działanie światłouczulające, bo przy ekspozycji na słońce mogą pojawić się problemy skórne. Do takich ziół zaliczamy nagietek, rumianek, dziurawiec czy krwawnik, czyli składniki wielu mieszanek ziołowych. Nie należy też robić maseczek czy stosować kosmetyków zawierających składniki światłouczulające. Dotyczy to także retinolu, który można stosować na noc, natomiast nie na dzień. Z kolei kosmetyki zawierające witaminę C mają właściwości rozjaśniające skórę i należy o tym pamiętać stosując ochronę przeciwsłoneczną. Przed ekspozycją na słońce nie należy też wykonywać agresywnych peelingów czy zabiegów, które powodują przerwanie ciągłości skóry. W takich przypadkach należy unikać ekspozycji na słońce i przebywać w cieniu, pamiętając o ochronie przed słońcem. Jeśli już wystąpi reakcja fotouczuleniowa, to można sięgnąć po wspomniane kosmetyki z substancjami przyspieszającymi gojenie. Można sięgnąć też po kojącą maseczkę z jogurtu naturalnego typu greckiego.   

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij