Jak wybrać liceum dla dziecka z Aspergerem?

Zespół Aspergera jest zaburzeniem o charakterze łagodnym ze spektrum autyzmu. Jednocześnie ta choroba nie powoduje zaburzeń w rozwoju umysłowym, lecz powoduje problemy społeczne, a tym z nawiązywaniem kontaktów, a także wycofanie. Z tego też powodu wybór szkoły średniej dla dziecka dotkniętego tą przypadłością leży po stronie rodziców. I tutaj pojawia się pytanie: jaką szkołę należy wybrać?

Duża inteligencja i duże wycofanie społeczne

Ludzie z zespołem Aspergera są bardzo inteligentni i naprawdę mogą dobrze się uczyć. Jednak w ich przypadku problem leży nie po stronie opóźnienia umysłowego czy problemów z przyswajaniem wiedzy, lecz po stronie dostosowania się do obowiązujących norm społecznych czy zachowań uważanych za pożądane. Dzieci mają często obsesyjne zainteresowania, które powodują swoiste fiksacje na danej rzeczy, co może przeszkadzać w nauce. Do tego dochodzi zaburzenie w interakcji społecznej czy zaburzenia sensoryczne. Czasami mogą wystąpić problemy z mową, ale odpowiednio przeprowadzona terapia i praca ze specjalistami rzeczywiście jest w stanie pokonać wiele trudności. Z tego też powodu dziecko z takimi objawami nie powinno chodzić do zwykłej szkoły, gdyż potrzebuje ono specjalnego podejścia i wyjątkowego traktowania, dzięki któremu można rzeczywiście zobaczyć jak wiele może się nauczyć. Jednocześnie nie każda szkoła temu podoła. Pomyślcie tylko, że dziecko z Aspergerem w zwykłej placówce narażone jest na drwiny ze strony kolegów. Ale problemem może być też kadra nauczycielska, która nie będzie w stanie zapewnić dziecku wszystkich potrzeb, a to może spowodować tylko i wyłącznie natężenie objawów. Już jest harmonogram rekrutacji w szkołach średnich, zatem rodzicem powinni go przejrzeć, by znaleźć też dobrą placówkę dla dziecka. Ale co oznacza „dobra”?

Dobra szkoła, czyli jaka?

Szkoła dla dziecka z zespołem Aspergera powinna zatrudniać tylko i wyłącznie najlepszych specjalistów, którzy dysponują wiedzą, ale i realnymi umiejętnościami pracy z takim dzieckiem. W żadnym przypadku nie można go skreślać czy też uważać, że nie jest w stanie się nauczyć wymaganego materiału, bo tak nie jest. Jednak sposób nauki w wielu przypadkach musi być zindywidualizowany. Dlatego tak ważne jest właśnie to indywidualne podejście do ucznia. Atmosfera w szkole musi być przyjazna i wspierająca, by dziecko mogło osiągnąć naprawdę dużo. Nie można zapominać, że wiele szkół jest przepełnionych, a przez to klasy są bardzo liczne, a to nie sprzyja nauce dzieci z Aspergerem, stąd też szkoła powinna zapewniać dostęp do małych pod względem liczebności klas. Wbrew pozorom wcale za taką szkołę nie będziecie musieli zapłacić. Otóż oczywiście będziecie musieli posiadać orzeczenie o zespole Aspergera.

A może klasy integracyjne?

Warto zastanowić się czy wybrać placówkę dedykowaną osobom z Aspergerem czy raczej wybrać dla swojego dziecka szkołę z oddziałami integracyjnymi dla uczniów czy to z ADHD, autyzmem czy zespołem Aspergera. W takich placówkach klasy także są nieliczne. A do tego duży nacisk kładziony jest na indywidualne podejście do każdego ucznia i zapewnienie mu potrzeb, które są niezbędne, by mógł osiągnąć najwyższe wyniki. Dzieci z Aspergerem uczą się w placówkach kontaktów z rówieśnikami, co jest przydatne nie tylko w przyszłości, ale i teraźniejszości. Pamiętajcie jeszcze, aby nie spóźnić się ze złożeniem papierów do takiej szkoły. Kliknijcie w link do harmonogramu rekrutacji do szkół średnich, by dowiedzieć się o obowiązujących terminach. Mamy dla Was jeszcze jedną radę: koniecznie zwróćcie uwagę na kadrę. Otóż w takiej szkole powinni pracować nie tylko nauczyciele, bo dziecko powinno mieć dostęp do psychologa, psychiatry czy też logopedy.

Zajęcia dodatkowe dla uczniów

Wasze dziecko powinno brać udział w zajęciach dodatkowych, które go interesują, ale też wpływają na jego rozwój. Dobrym wyborem są nie tylko zajęcia ruchowe, ale też muzykoterapia. Ważne by Wasze dziecko mogło zapisywać się na kołka naukowe, czy też brać udział w zajęciach sportowych. Wsparcie nauczycieli czy specjalistów rzeczywiście przyniesie najlepsze efekty i wpłynie na rozwój każdego ucznia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij