złoża filtracyjne

Dlaczego tak ważna jest właściwa filtracja wody? Czy warto inwestować w filtry domowe?

Woda to źródło życia, jednak czysta woda aktualnie wydaje się dla nas czymś oczywistym. Zapominamy niestety, że by oczyszczona woda trafiła do naszych kranów musi przejść proces oczyszczania. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, dlaczego ma to tak duże znaczenie i czy warto dodatkowo inwestować w filtry domowe.

Filtracja wody – o czym trzeba pamiętać?

Woda musi przejść bardzo długi proces oczyszczania. Pochodząca z wodociągów oczywiście spełnia najbardziej restrykcyjne normy, co nie oznacza, że jest ona idealnie czysta. Zdarza się, że zawiodą urządzenia. Jednak uzdatnianie wody jest wieloetapowe i tutaj najważniejsze jest wykorzystanie złoża filtracyjnego. Sam materiał dobierany jest pod kątem procesu, który będzie zachodził w filtrze. Tutaj należy wziąć pod uwagę wysokość zasypania, a także to czy występują jakiekolwiek obciążenia hydrauliczne. Na pewno filtracja jest istotna podczas uzdatniania wody, ale należy zwrócić uwagę na rodzaj złóż filtracyjnych. Dzięki temu efektywność będzie największa.

Jakie złoża filtracyjne występują najczęściej?

Wybór złóż filtracyjnych jest ogromny. Podczas wymiany jonowej można stosować złoża jonowo wymienne. W tym przypadku wykorzystywana jest żywica kationitowa, która posiada ładunek ujemny. Przyciąga ona jony dodatnie i zmiękcza wodę. Na pewno ważne są także złoża neutralizacyjne, które zwiększają PH wody, ale w dużej mierze pozwalają także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Tam, gdzie występują wody zanieczyszczone metalami ciężkimi należy zastosować złoża odżelaziające, które oparte są na występowaniu w nich substancji takich jak dwutlenek manganu. Dzięki temu wszystkie metale ciężkie, w tym żelazo zostają zatrzymane w złożu filtracyjnym i nie dostają się do wody, którą się spożywa. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć o węglu aktywnym i złożach sedymentacyjnych. One przede wszystkim usuwają zawiesiny, a także uzdatniają wodę, podobnie jak węgiel neutralizują jej smak.

Filtry do domu – co warto wybrać?

Coraz więcej osób chce prowadzić zdrowy styl życia, zgodny z myślą eko. Można ciągle kupować wodę mineralną w plastikowych butelkach, ale można także zainwestować w uzdatnianie wody i wybrać właściwe filtry. Oczywiście na co dzień korzysta się z wody, która oczyszczana jest przez wodociągi. Zatem jest ona zdatna do picia, gdyż procesy, które przechodzi są bardzo długie. Ale zapewne możecie się domyślić, że stacje uzdatniania wody często są już stare i niestety zdarzają się sytuacje, że w wodzie płynącej z kranu znajdują się szkodliwe bakterie czy metale ciężkie. Dlatego wybór właściwej filtracji jest niezbędny dla zachowania zdrowia, ale pozwala też zaoszczędzić. Wiele osób korzysta z filtrów dzbankowych, gdzie stosuje się filtr wypełniony węglem granulowanym. Na pewno taka woda jest wtedy lepsza w smaku i nie ma brzydkiego zapachu, ale w wielu przypadkach filtrowanie nie jest bardzo dokładne. Można też wybrać filtry oparte na metodzie odwróconej osmozy. Takie rozwiązanie usuwa z wody bakterie i metale ciężkie, ale niestety również minerały. Można pomyśleć też o zakupie filtrów do wody podzlewowych. Dzięki temu po procesie filtrowania woda jest od razu zdatna do spożycia, bez konieczności przegotowywania.

Kiedy należy bezwzględnie dezynfekować wodę?

Zasadniczo w wielu polskich miastach narodził się trend, by spożywać wodę prosto z kranu. Jednak trzeba pamiętać, że ważny jest umiar i jeżeli zauważymy, że woda ma dziwny smak bądź też jest mętna, to nie należy jej spożywać bez ponownego oczyszczania. Kolejnym wskaźnikiem jest także nieprzyjemny zapach. Jeżeli pojawia się na armaturze bądź też przyborach sanitarnych osad, to także należy zastosować oczyszczanie. Niestety awarie zdarzają się także w wodociągach i może dojść do zatrucia czy podrażnienia skóry. To znak, że stosowanie urządzeń filtracyjnych jest niezbędne, ale trzeba też pamiętać, że należy zgłosić potencjalną usterkę do wodociągów.

Warto korzystać z różnych rodzajów oczyszczaczy wody. Dzięki temu mamy pewność, że woda, którą spożywamy jest w 100% bezpieczna i zdrowa. Jeżeli już zdecydujecie się na filtry, to pamiętajcie o ich regularnej wymianie, która jest niezbędna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij