Na czym polega hatha joga Jakie daje efekty

Na czym polega hatha joga? Jakie daje efekty?

Joga to nie tylko trening ciała, ale przede wszystkim duszy. Ma ona wiele odmian, ale najczęściej praktykowana jest hatha-joga, skupiająca się na medytacji i asanach. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega ta technika i jakie daje efekty.

Hatha-joga – na czym polega?

To najpopularniejsza forma jogi skupiająca się na kontroli oddechu i praktykach ezoterycznych oraz fizycznych. Łączy w sobie techniki ciała z procesami oczyszczającymi. Poza tym zawiera wszystkie podstawowe elementy klasycznej jogi. Kładzie ona większy nacisk na siłę fizyczną, gdyż główna jej idea opiera się na twierdzeniu głoszącym, że to właśnie wysiłek jest kluczem do pracy nad samym sobą. Najczęściej ten rodzaj jogi uprawiają osoby pragnące zatrzymać młodość, zwalczyć choroby. Hatha-joga i inne rodzaje jogi opisuje https://joga.info.pl, serwis poświęcony tematyce związanej z jogą.

Hatha-joga obejmuje dwa podstawowe stopnie:

  • Asany – ćwiczenia stabilizujące i usprawniające procesy zachodzące w ludzkim organizmie,
  • Pranajama – to techniki oddychania pozwalające na wyciszenie, kontrolowanie emocji, wsłuchania się we własne wnętrze oraz oczyszczające ciało i układ nerwowy.

Wyróżnia się również kilka jej stylów, takie jak:

Ashtanga Vinyasa

To opcja dla tych, którzy pragną wzmocnić mięśnie, lubią ruch i nowe wyzwania. Charakteryzuje się zmiennością pozycji, które są ciężkie i wymagają bardzo dobrej kondycji fizycznej,

Joga Iyengara

Ten styl jest z kolei idealnym wyborem dla osób zmagających się z problemami z kręgosłupem oraz dla tych, którzy zaczynają przygodę z jogą w ogóle.

Satyananda Joga

Stworzona dla ludzi, którzy dążą do poznania siebie, gdzie duży nacisk kładzie się na techniki oddechowe, relaksacyjne i wspomagające oczyszczanie organizmu.

Efekty widoczne są wtedy, jeśli ćwiczenia wykonywane są ściśle według określonych zasad. Absolutnie nie należy ich wykonywać bazując na filmikach internetowych, ponieważ jeśli naprawdę zależy nam na wyciszeniu i intensywnej pracy nad samym sobą, należy zapisać się na profesjonalną sesję do szkoły hatha-jogi lub skorzystać z porad trenera interpersonalnego. Jest to ważne z tego względu, że ćwiczenia te wymagają odpowiedniego kąta ułożenia ciała czy napięcia w określonej partii mięśniowej.

Jakie efekty daje hatha-joga?

Po tę metodę sięga się, aby osiągnąć maksymalne korzyści fizyczne i psychiczne. Hatha-joga pomaga przywrócić odpowiednie napięcie mięśniowe, zwiększa pojemność płuc, obniża stres, odpowiada za produkcję endorfin oraz wspomaga odchudzanie. Eliminuje również bóle stawów, mięśni, głowy i kręgosłupa. Hatha-jogę zaleca się często w przypadkach walki z dysproporcjami mięśniowymi i wadami postawy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij