tasmy ostrzegawcze

Taśmy ostrzegawcze – kiedy należy je stosować?

Przepisy BHP nakładają na firmy i instytucje, a nawet osoby prywatne obowiązek zabezpieczenia niebezpiecznych miejsc, gdzie istnieje ryzyko wypadków czy prowadzone są określone prace. Taśmy ostrzegawcze, zarówno te przeznaczone do zabezpieczenia miejsc i elementów architektury i infrastruktury, jak i odgradzające teren mają tu niebagatelne znaczenie. Dziś zajmiemy się właśnie ich możliwym zastosowaniem.

Organizacja targów w plenerze – zabezpieczanie boksów

Wszelkie imprezy masowe odbywające się w plenerze muszą być odpowiednio zabezpieczone. W przypadku targów branżowych np. gastronomicznych poszczególne strefy mogą być oddzielone od siebie taśmami. Tutaj mogą mieć zastosowanie np. taśmy ostrzegawcze w biało-czerwone pasy. Takie taśmy mogą być również przygotowane do wyznaczenia tymczasowych stref parkingowych.

Wyznaczanie dróg ewakuacji i dróg komunikacyjnych

Niewątpliwie taśmy ostrzegawcze potrzebne są do wyznaczenia dróg ewakuacji, a także szlaków komunikacyjnych. Takie oznaczenie może mieć miejsce w przypadku organizowania zawodów np. kolarstwa górskiego, czy rajdów samochodowych. W ten sposób ruch pieszy może być bardziej skoordynowany, co ogranicza powstawanie ścisku w przypadku dużych grup np. poruszających się po terenie w trakcie imprez sportowych czy kulturalnych.

Prowadzenie prac budowlanych, konserwatorskich i usuwanie awarii

Najczęstsze zastosowanie taśmy ostrzegawcze mają w branży budowlanej, energetycznej, czy gazowej. Wszelkiego typu prace budowlane, konserwatorskie czy usuwanie awarii w miejscach, gdzie mogą znajdować się ludzie wymagają zabezpieczenia terenu przed wejściem na niego osób nieupoważnionych. W przypadku pogotowia gazowego rozwijane są żółte taśmy ostrzegawcze. Z kolei energetyka używa taśm w kolorze niebieskim lub czerwonym w zależności od tego pod jakim napięciem znajdują się kable na danym terenie. W przypadku napięcia do 1 kV stosowane są niebieskie, a powyżej – czerwone. Oczywiście są również taśmy ostrzegawcze przeznaczone dla wodociągów i kanalizacji. Tutaj używane są te w kolorze niebieskim, a także żółtym i brązowym. Otwarte studzienki kanalizacyjne można zabezpieczać również taśmami biało-czerwonymi. Niezależnie od branży zabezpieczenie terenu przed wykonywaniem prac potencjalnie niebezpiecznych, czy występujących na nim uskoków, czy rowów jest wymagane przez przepisy BHP.

Oznaczanie pochylni dla niepełnosprawnych, schodów i innych barier architektonicznych

W przestrzeni miejskiej, budynkach użyteczności publicznej, a także budynkach mieszkalnych, magazynach czy budynkach produkcyjnych niezbędne jest zabezpieczenie wszelkich niebezpiecznych miejsc. Stosowanie taśm ostrzegawczych służy do wyraźniejszego zaznaczenia barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych i z ograniczeniem ruchu. Tutaj sprawdzają się samoprzylepne taśmy żółto-czarne, które sprawdzają się nie tylko wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz. Zatem w ten sposób należy zaznaczyć wysoki stopień schodów, a także pochylnię czy windę. Z kolei w zakładach pracy w ten sposób można oznaczyć strefę niebezpieczną, gdzie znajdują się urządzenia pod napięciem. Takie zabezpieczenie sprawdzi się również w przypadku ramp znajdujących się w przestrzeni magazynowej. Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników jest wymagane od pracodawców i ma niebagatelne znaczenie. Również miejsca, gdzie znajduje się śliska powierzchnia mogą być w taki sposób oznaczone. Dobrym przykładem mogą być tutaj wejścia do chłodni, gdzie różnica temperatur powoduje pojawienie się zawilgocenia w ty miejscu. Nie trzeba obawiać się, że taśma ostrzegawcza się odklei, gdyż jest w pełni wodoodporna. W budynkach mieszkalnych w ten sposób może być również oznaczony wjazd do garażu podziemnego.

Taśmy ostrzegawcze sprawdzą się również w przypadku firm zajmujących się dezynfekcją i deratyzacją, zwłaszcza, jeśli odbywa się ona w miejscu ogólnodostępnym. Oczywiście obowiązek ich użycia spoczywa także na osobach prywatnych, w sytuacji, gdy ich działka nie jest ogrodzona, a są na niej prowadzone prace związane z głębokimi wykopami. Tutaj konieczne oczywiście także zastosowanie tablic ostrzegawczych, choć napisy mogą znaleźć się również na taśmach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij