mały dom góralski

Małe domki do 60 metrów kwadratowych – czy to ma sens?

Ostatnio można zauważyć trend budowy bardzo małych domów. Można kupić projekt domu o powierzchni nawet 35m2. Jednak czy tworzenie domu o powierzchni kawalerki ma sens?. Nieco więcej przestrzeni zyskamy decydując się na dom wielkości 60 metrów kwadratowych, choć trzeba powiedzieć, że taki przyrost długości i szerokości ścian zewnętrznych nie wpływa znacząco na zwiększenie powierzchni użytkowej. Zyskamy maksymalnie do 10 m2. Czy jest sens budowy tak małego domu? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć.

Jakie domy wystarczy zgłosić, a kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Na początek garść informacji. Coraz większą popularnością cieszą się domy do 35m2, które mogą być budowane na zasadzie zgłoszenia do właściwego organu, a bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak, aby nie trzeba było załatwiać kierownika budowy ani też kupować projektu trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim powierzchnia zewnętrznej zabudowy nie może tu przekraczać 35m2. Budynek musi być parterowy. Dopuszczalne jest nieużytkowane poddasze lub antresola. Jeśli chodzi o maksymalną wysokość takiego budynku mieszkalnego, to jest ona ograniczona miejskim planem zagospodarowania przestrzennego albo też decyzją o warunkach zabudowy. Taki budynek musi mieć charakter letniskowy, a zmiana statusu na całoroczny musi być poparta odpowiednimi procedurami. W takim domu nie jest wymagana instalacja grzewcza ani określona izolacja ścian i okien. Uproszczona dokumentacja jest wystarczająca przy zgłoszeniu. Zatem opis czy rysunki można wykonać samodzielnie. Dom o większym obrysie ścian zewnętrznych, jak w naszym przypadku, czyli 60 m2 wymaga już wszelkich procedur, łącznie z nadzorem budowlanym.

Ile przestrzeni będzie w domu o powierzchni 60 m2 i ile zmieści się pokoi?

Jak wiadomo powierzchnia zewnętrznej zabudowy nie jest tożsama z użytkową. Tak naprawdę na parterze zmieści się nam salon z aneksem kuchennym i niewielka łazienka. Z kolei na poddaszu mogą znaleźć się dwie małe sypialnie bądź sypialnia i łazienka. Zatem domek jest naprawdę mikroskopijny. Wielkości małego mieszkania dwupokojowego albo większej kawalerki. Musisz zatem rozważyć czy taka przestrzeń będzie dla Ciebie wystarczająca i czy w przyszłości nie będziesz potrzebować większej.

Z jakich materiałów warto budować niewielki domek i jaki będzie jego koszt?

Jeśli chodzi o materiały, to nie ma żadnych przeciwwskazań do budowy domu murowanego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że projekt domu szkieletowego będzie w tej sytuacji lepszy. Dzięki cieńszym ścianom zyskamy nawet kilkadziesiąt centymetrów więcej powierzchni użytkowej z każdej strony, co przy tak małym metrażu ma istotne znaczenie. Jak wiadomo budowa domu szkieletowego jest tańsza od murowanego, jednak trzeba wziąć pod uwagę koszty ekipy budowlanej i nadzoru budowlanego, a także zakupu samego projektu. W przypadku domu o wielkości 35m2 koszty mogą wynieść nawet 70 do 100 tys. zł. Przy większej powierzchni koszty za metr kwadratowy będą niższe, choć oczywiście koszt całkowity większy. O ile? Wszystko zależy od tego czy prace wykonywane są przez ekipę budowlaną czy decydujemy się na samodzielną budowę pod nadzorem. Ważne są również ceny materiałów, które mogą się znacząco różnić. Zatem przy gospodarności można domek o powierzchni 60 m2 postawić w górnych granicach przedstawionego wyżej cennika. Zatem jego koszt będzie podobny, no może odrobinę wyższy od ceny mieszkania o podobnej powierzchni użytkowej, choć wszystko zależy od regionu i miejsca, czyli miasta bądź wski, gdyż w niektórych ceny mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż w innych. W takich kategoriach patrząc budowa domku może być nawet bardziej opłacalna, zwłaszcza że do dyspozycji będziemy mieć także ogródek, na czym wielu osobom bardzo zależy. Jako materiał budowlany na ściany wewnętrzne czy murki mogą posłużyć nam także klocki betonowe, układane jak klocki lego, choć sprawdzą się one również na garaż czy niewielki składzik.

A może jednak wybudować większy dom?

Jeśli już decydujemy się na budowę domu i musimy zadbać o wszystkie pozwolenia, to lepiej będzie postawić na nieco większą zabudowę, która zapewni przynajmniej 75 m2 powierzchni użytkowej. 3 pokoje wystarczą plus kuchnia i łazienka wystarczą już w zupełności dla większości rodzin, a wnętrze nie będzie dawało wrażenia klaustrofobicznego.

Zatem czy warto budować niewielki dom? Jeśli nie masz dzieci, ani dużych potrzeb, a marzy Ci się domek, to możesz się na niego zdecydować. Na pewno to lepsze niż mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, gdzie nie masz dostępu do balkonu ani ogródka. Jak pokazała epidemia, dostęp do kawałka zieleni może być bardzo ważny, jeśli będziesz zmuszony pozostać w domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij