Kompletujemy wyprawkę na ostatnią chwilę, czyli krótki poradnik dla zatroskanych rodziców
Kiedy zostają już ostatnie tygodnie do rozwiązania robi się coraz bardziej nerwowo. Niektórzy zamiast przygotowywać się do przyjścia dziecka na świat przez całą ciążę, wolą wszystkie sprawy związane z zakupem wyprawki zostawić na ostatnią chwilę. Czasem wynika to z ostrożności, wszak trzeba mieć pewność, że uda się utrzymać ciążę. Dlatego dla tych wszystkich zatroskanych rodziców, którzy kompletują wyprawę z różnych powodów na ostatnią chwilę dedykujemy nasz krótki poradnik.
Meble do pokoju dziecięcego – czyli rozszerzona wersja wyprawki
Choć zwykle do wyprawki zaliczamy głównie to co znajdzie się w torbie do szpitala i co będzie niezbędne w pierwszych dniach życia do opieki nad dzieckiem, to nie można zapomnieć o meblach dedykowanych dla noworodka. W naszej rozszerzonej wersji wyprawki znajdzie się zatem drewniane łóżeczko, przewijak, a także komoda na dziecięce ubranka. Łóżeczko koniecznie trzeba wyposażyć w odpowiedni materac, który powinien być twardy, a jednocześnie chłonny i zapewniający nie namnażanie się roztoczy i grzybów. Najczęściej wykonany jest z pianki wysokoelastycznej, lateksowej, a także włókna kokosowego, które to pochłania nieprzyjemne zapachy. Oczywiście warto zaopatrzyć się także w pokrowiec na materac, który będzie można wyprać w pralce. Przewijak może być przeznaczony do zamocowania na blacie komody lub łóżeczku i oba rozwiązania będą wygodne dla młodych rodziców, zatem od Ciebie zależy, na które się zdecydujesz.
Jak dużo środków higienicznych, śpioszków i pajacyków zakupić? Czy warto decydować się na używane?
Niezbędnym elementem każdej wyprawki są środki higieniczne. Zatem należy zakupić zapas pampersów w najmniejszym rozmiarze, tak by przynajmniej w pierwszym okresie nie trzeba było co chwilę robić zakupów, tym bardziej że na pewno młodzi rodzice będą cierpieć z powodu deficytu snu. Zasypki czy kremy nawilżające, a także szampon dla niemowlaka – te kosmetyki również powinny się tam znaleźć. Ilość śpioszków, pajacyków często również spędza sen z powiek, zwłaszcza przyszłej mamie, która lubi martwić się na zapas, choć i tatusiowie w tej kwestii bywają nadgorliwi. Ile ich kupić? Tak naprawdę dziecko zwykle w ciągu dnia na początku przebiera się kilka razy. Oczywiście pieluszki są na tyle chłonne, że nie powinno być problemów z ich przemoczeniem. Niemniej jednak rodzice wolą być przygotowani. Zamiast jednak kupować kilka tuzinów śpioszków i pajacyków, być może lepiej skorzystać z tego co oferuje nam rodzina i znajomi. Jeśli ktoś ma śpioszki po swoich dzieciach, to wystarczy je wyprać i przeprasować i świetnie się nadadzą. Jest tego potrzeba całkiem sporo, a dziecko wyrasta z poszczególnych rozmiarów na tyle szybko, że niektórych ubranek zwykle nie zdąży się mu nawet raz założyć i już z nich wyrasta. Tak jest w przypadku zbyt dużych zapasów. Jeśli zdecydujesz się na część używanych będzie Ci mniej szkoda, gdy czegoś nie wykorzystasz.
Butelki i zestawy laktacyjne – co się przyda, a co będzie zbędne?
Karmienie dziecka dla młodej mamy czasem bywa trudne. Z powodu bólu czy braku pokarmu, zamiast karmić piersią już od pierwszych chwil życia musi podawać dziecku specjalne mleko modyfikowane. Oczywiście jeśli matka nie chce karmić piersią, a ma pokarm zawsze może skorzystać z laktatora. Przyda się on również wtedy, gdy będzie chciała, by ktoś wyręczył ją czasem w obowiązkach przy dziecku czy to w dzień czy w nocy. Jeśli jednak pokarmu nie ma to i laktator będzie zbędnym wydatkiem, dlatego z jego zakupem trzeba poczekać do narodzin dziecka i pierwszych prób naturalnego karmienia. Do butelki dla niemowlaka trzeba dobrać odpowiedni smoczek, stosowny do poziomu rozwoju jamy ustnej u dziecka oraz umiejętności ssania. Butelki zawsze się przydadzą, nawet jeśli kobieta początkowo chce tylko karmić piersią, to z czasem zwykle decyduje się, jeśli nie na mleko modyfikowane, to przynajmniej odciąganie pokarmu.
Wózki dziecięce 3w1 – czy to dobry wybór?
W trakcie kompletowania wyprawki nie można zapomnieć o wózku ani foteliku samochodowym. Te elementy trzeba zakupić przed narodzinami malucha, wszak czasem wózek pomaga w uspokajaniu i usypianiu dziecka już w pierwszych dniach życia, a fotelik jest niezbędny, by zabrać dziecko samochodem w sposób bezpieczny ze szpitala. Dlatego wielu rodziców decyduje się na wózki dziecięce 3w1. To rozwiązanie, które zapewnia zarówno wózek głęboki, spacerówkę, jak również fotelik samochodowy. Oczywiście ten ostatni nie powinien być z kompletu, chyba że posiada wykonane testy zderzeniowe i uzyskał w nich dobrą ocenę. W przeciwnym razie lepiej do wózka i spacerówki dobrać inny model fotelika, który posiada niezbędne testy bezpieczeństwa. Przede wszystkim przy wyborze fotelik musi zwrócić naszą szczególną uwagę, gdyż poza dobrymi parametrami musi po prostu pasować do Twojego samochodu. Zatem przed zakupem musisz sprawdzić czy dopasujesz go do kanapy i przedniego fotela. Dotyczy to również tych, do których dokupujesz bazę ISOFIX. Sam wózek głęboki powinien mieć obszerną gondolę, dobre hamulce i zwrotne solidne koła.
Dobór akcesoriów do wyprawki jest bardzo różnorodny. Warto zdecydować się również na popularny uspokajacz, czyli misia-szumisia. Jeśli chodzi o karuzelki, to dziecko w pierwszych miesiącach życia i tak nie będzie z nich korzystać, zatem, wszelkie zabawki z siedziskiem można zakupić, wtedy, kiedy będą już użyteczne. Życzymy powodzenia w kompletowaniu idealnej wyprawki!