Jak pomóc dziecku przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki?

Królowa nauk, czyli matematyka, nie jest ulubionym przedmiotem dzieci i młodzieży, a często uważana jest za ten najtrudniejszy. Oczywiście matematyki można się nauczyć, ale pod warunkiem że będzie się stawiać na systematyczność. Ale to właśnie owej systematyczności wielu polskim uczniom brakuje. W dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jak przygotować swoje dziecko do egzaminu ósmoklasisty.

Systematyczność rzecz najważniejsza

Bądźmy szczerzy, epidemia koronawirusa i wolne od szkoły zamiast zmotywować uczniów do nauki raczej ich rozleniwiła. W końcu ten czas mogliby spędzić efektywnie, ucząc się bądź też nadrabiając zaległości. Ale jest zgoła inaczej, w końcu niestety znaczna część młodzieży ten czas potraktowała jako „koronaferie”. Choć egzaminy zostały przełożone, to należy pamiętać, że przecież się odbędą, dlatego też to ostatni dzwonek, by przygotować się do nich, tym bardziej że to właśnie z matematyką tak wielu uczniów ma problem. Dużą rolę odgrywają tutaj rodzice, którzy powinni zachęcać dzieci do nauki, ucząc ich systematyczności. Dlatego też codziennie o określonej porze należy wyznaczyć dziecku minimalny czas, który ma przeznaczyć na naukę. W ten sposób jest duża szansa, że owej systematyczności rzeczywiście się nauczy. Choć nie do końca wiadomo, kiedy egzamin ósmoklasisty z matematyki się odbędzie, to jednak nie można zostawiać nauki na ostatni moment, czyli na przysłowiowe 5 minut przed gwizdkiem. Tutaj mamy jeszcze jedną radę dla wszystkich opiekunów, a mianowicie pamiętajcie, że dzieciom najlepiej uczy się we wcześniejszych godzinach niż tych późniejszych. Dodatkowo koniecznie trzeba stworzyć dla nich odpowiednie stanowisko pracy, czyli miejsce, w którym nie będą mogły się rozpraszać, zatem z dala od laptopa, tabletu czy też telewizora. Oczywiście w trakcie nauki korzystanie ze smartphona jest surowo zabronione.

Zostać korepetytorem własnych dzieci

Niezbędna jest pomoc każdego z Was. Otóż rodzice powinni pomagać swoim dzieciom w nauce i tłumaczyć ewentualne, niezrozumiałe tematy. Swoją drogą, koniecznie należy im pomóc w nadrobieniu zaległości. Warto tutaj zauważyć, że w normalnej sytuacji można by dziecko wysłać na korepetycje, ale z powodu koronawirusa trzeba sobie radzić i przejść rolę korepetytora, choć musicie się liczyć, że dziecko może stawiać opór i zwyczajnie nie mieć chęci na naukę z rodzicami, ale nawet jeżeli będzie krnąbrne czy leniwe, to nie możecie mu ulegać, lecz zachęcać do dalszej nauki. W dużej mierze dzięki waszej pomocy dziecko może dobrze zdać egzamin ósmoklasisty z matematyki.

Korzystajcie z repetytoriów

Oczywiście warto korzystać z różnych pomocy naukowych. Na bieżąco możecie przerabiać zadania z książek czy ćwiczeń. Ale warto także korzystać z repetytoriów, gdzie zadania i pytania mają taką samą formę, w jakiej pojawią się na egzaminie. Swoja drogą, sprawdzając zadania, bez problemu zauważycie, z czym Wasze dziecko ma największe trudności i dzięki temu bardzo szybko możecie wyeliminować zaległości. Jeżeli tych zaległości jest sporo, to konieczne wydaje się przerabianie tematu po temacie, a nie tylko samo powtarzanie materiału. Choć będzie to dla Was bardziej czasochłonne, to jednak musicie pamiętać, że Wasza pomoc jest niezbędna i tylko dzięki niej jest szansa, że wynik z egzaminu będzie dobry.

Zadbaj o zdrowe odżywianie i zdrowy sen swojego dziecko

Choć niektóre rzeczy wydają się nieważne, to jednak mają duży wpływ na naukę. Dlatego też przypominamy, że dzieci powinny się zdrowo odżywiać, a ich dieta powinna być zbilansowana. Jeżeli zauważycie, że Wasza pociecha jest ciągle przemęczona, to zwróćcie uwagę czy przypadkiem w nocy zamiast spać nie gra cały czas na komputerze. Przez zbyt małą ilość snu może mieć problem z koncentracją czy nawet z nauką. Wyspane dziecko lepiej się uczy i łatwiej przyswaja materiał, a więc spędzicie zwyczajnie mniej czasu na nauce i znajdziecie choć chwilę czasu dla siebie.

Warto pamiętać, że egzamin ósmoklasisty jest bardzo ważny, a jego wynik ma wpływ na to, do jakiej szkoły dostanie się Wasza pociecha. Swoją drogą, jest to pierwszy poważny egzamin, który uczy także odpowiedzialności i jest dobrym przygotowaniem przed maturą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij