Podwieszany sufit, a może napinany? Poznaj ciekawe pomysły i ciesz się stylowym wnętrzem

Niewątpliwie stworzenie aranżacji wnętrza dopełnia oświetlenie, a jeszcze lepiej, kiedy jest to nowoczesne oświetlenie sufitowe zamontowane w suficie podwieszanym lub napinanym. Zaletą każdego z tych rozwiązań jest możliwość ukrycia okablowania,a także dodatkowe ocieplenie pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym, np. z wełny mineralnej, co przy okazji daje dodatkową izolację akustyczną. Jednak podobieństwa pomiędzy tymi rozwiązaniami na tym się kończą. Zatem na który rodzaj lepiej się zdecydować i jakie mamy możliwości? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Sufit podwieszany – nie tylko kwadratowy, ale również łukowaty

Niewątpliwie sufit podwieszany może równoważyć wnętrze zwłaszcza to wysokie i o znacznym metrażu. Odpowiednie rozmieszczenie oczek led gwarantuje oświetlenie całego fragmentu pokoju, gdzie rozpostarty jest sufit podwieszany. Każda żarówka led może mieć zakres regulacji kąta świecenia, jeśli zdecydujemy się na odpowiedni model. W ten sposób można sterować natężeniem i zakresem padania światła. Montując sufit podwieszany trzeba znać możliwe obciążenie stropu i na tej podstawie dobrać rozmiar sufitu, czyli całej konstrukcji stalowej, na której przymocowane zostaną płyty karton-gips, a także grubość i wielkość samych płyt. Potrzeba zatem fachowca, który obliczy wszystko, jak należy. Dzięki temu uniknie się spękań, a sufit będzie bezpieczny w eksploatacji.

Inne rodzaje sufitu podwieszanego do nowoczesnych aranżacji

Zamiast płyt karton-gips można stosować również kasetony drewniane lub metalowe. Takie rozwiązanie jest niezwykle nowoczesne i dość proste w montażu. Ma jeszcze jedną istotną zaletę. Łatwo dotrzeć do źródła światła w celu jego wymiany. Oczywiście nie będzie trzeba często sięgać po drabinę, gdyż niezawodna żarówka led świeci przynajmniej kilkanaście tysięcy godzin. Do montażu potrzebne są wieszaki, czy też kotwy poza samą konstrukcją stalową. Dzięki temu łatwo umieścić poszczególne panele. W przypadku sufitów kasetonowych można zdecydować się również na model wyspowy, który jest niezwykle futurystyczny. Tutaj sufit może mieć dowolny kształt koła, kwadratu, półkola. Można na jednej powierzchni rozmieścić kilka sufitów podwieszanych, co tworzy bardzo ciekawy efekt. Panele mogą być wykonane w części z wełny mineralnej, co zapewnia dodatkową izolację akustyczną i sprawdza się np. w salach muzycznych i miejscach, gdzie odbywają się próby chórów i orkiestr. Kasetony drewniane świetnie pasują do stylistyki skandynawskiej albo kolonialnej. Z kolei metalowe podkreślą aranżację nowoczesnego loftu.

Sufit napinany – czym się charakteryzuje i jakie mamy możliwości?

Kolejnym rodzajem obniżonego sufitu jest sufit napinany. Tutaj również jego struktura opiera się na zewnętrznym profilu, który może mieć formę kwadrata, prostokąta, ale również koła. Różnica zasadnicza tkwi w rodzaju zastosowanego materiału, który jest na tyle lekki, że o nadmierne obciążenia nie musimy się obawiać. Sam sufit jest również położony wyżej niż w przypadku podwieszanego, co sprawia, że takie rozwiązanie jest możliwe do wykorzystania również w mniejszych czy niższych pomieszczeniach. Pomiędzy profilami rozciągnięta zostaje membrana wykonana z folii PCV. Jest to materiał dość cienki i lekki, a do tego może być wykończony w dowolny sposób. Można zecydować się np. na sufit pełen świetlistych punktów led a la gwieździste niebo. Tutaj wykorzystuje się technologię pasków led. Folia może mieć również formę lustrzanej powierzchni, która odbija wnętrze i nadaje mu głębi. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się wyższe. Można również zastosować dowolny nadruk np. fale oceanu czy kwiecistą łąkę. Możliwości są właściwie nieograniczone. Powierzchnia sufitu napinanego może być błyszcząca lub matowa, a całość świetnie sprawdza się zarówno w minimalistycznych wnętrzach, jak i tych urządzonych w stylistyce hi-tech.

Jak wygląda kwestia ceny?

Tak naprawdę koszty wykonania obydwu sufitów różnią się. Ponieważ metoda tworzenia sufitu podwieszanego jest bardziej pracochłonna, to i koszty mogą być wyższe. Sufit napinany z montażem można wykonać już nawet za nieco ponad 2 tys. zł. Najdroższy jest sufit z fotonadrukiem. Tutaj koszt sięga powyżej dwustu złotych za metr kwadratowy. Sufit metaliczny można wykonać za około 100 zł za metr kwadratowy, a połyskujący za nieco niższą kwotę. Koszt montażu wynosi tu ok. 30 zł za metr kwadratowy, a w przypadku sufitu podwieszanego od 50 zł za metr kwadratowy wzwyż. Zatem pod uwagę należy wziąć nie tylko estetykę, ale również budżet.

Wybór pomiędzy sufitem podwieszanym i napinanym na pewno nie jest prosty. Jednak jeśli zależy Ci na czasie, a także masz bardziej ograniczony budżet, to sufit napinany będzie lepszym wyborem. Tutaj masz również większe możliwości aranżacyjne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij