Jak dbać o tulipany zimą, by wiosną cieszyć się pięknymi kwiatami?

Ogrody tulipanowe są bardzo popularne, a rabaty stworzone z tych kwiatów zachwycają kanonadą barw, jak również różnorodnością, wszak odmian mamy tu bez liku. Warto podjąć temat ich pielęgnacji nie tylko tej wiosennej, czy jesiennej, ale także w kontekście zimy. Co można zrobić dla tych roślin, by w kolejnym sezonie odwdzięczyły się pięknymi kwiatami? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Termin i głębokość sadzenia ma znaczenie

Większość roślin cebulowych, także wiele gatunków tulipanów sadzi się jesienią. Jednak trzeba to zrobić w odpowiednim terminie, dzięki temu będą mogły się dobrze ukorzenić i przetrwać zimę. Zatem termin na sadzenie tulipanów kwitnących wiosną zaczyna się w połowie września, a kończy pod koniec października. Jeśli cebulki dobrze się nie ukorzenią może to opóźnić kwitnienie, ale może się też zdarzyć, że nie przetrwają zimy. Istotne znaczenie ma również głębokość sadzenia, gdyż nie może być to mniej niż dwukrotność lub trzykrotność wysokości cebulki. Tulipany preferują glebę żyzną wilgotną, z dodatkiem torfu lub kompostu. Warto pamiętać, że przed posadzeniem cebul należy glebę zasilić nawozem długodziałającym. Dzięki temu będzie się można cieszyć pięknymi i dorodnymi kwiatami wiosną.

Dlaczego warto sadzić cebulki tulipanów w koszyczkach?

Istotne znaczenie ma również sposób sadzenia tulipanów, aby po zimie mogły wyrosnąć piękne kwiaty. Doskonale sprawdzają się do tego celu specjalne ażurowe koszyczki. Dzięki nim cebulki tulipanów są chronione przed podgryzaniem ich przez gryzonie. Szczególnie upodobały je sobie nornice. Taki sposób sadzenia, poza obsadzaniem rabat odstraszającymi roślinami jest właściwie jedynym sposobem na małe szkodniki. Ponadto ma to jeszcze jedną funkcję, a mianowicie odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Jak wiadomo cebulki tulipanów nie znoszą suszy i zawsze muszą mieć zapewnioną lekko wilgotną glebę. Jednak źle znoszą również nadmiar wilgoci, który prowadzi do rozwoju chorób grzybowych, a te szybko rozprzestrzeniają się na całej rabacie. W okresach suszy, także zimą, należy tulipany podlewać, ale umiarkowanie, w przypadku niewielkiego nadmiaru wody ażurowe koszyczki pozwalają się jej pozbyć choć w części, przez co jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju problemów.

Jakość cebulek ma znaczenie, czyli o terminie wykopywania i odpowiednim przechowywaniu

Na to, że po zimie, wiosną pojawią się ukwiecone rabaty tulipanów możemy liczyć tylko wtedy, gdy zainwestujemy w dobrej jakości cebulki. Tutaj rekomendujemy sklep cebulki-kwiatowe.pl, gdzie można nabyć je w atrakcyjnej cenie. Każdą cebulkę przed sadzeniem trzeba obejrzeć. Nie może być na niej plam, tym bardziej szarej pleśni, żadnych śladów chorób grzybowych. Nie tylko zakupione cebulki należy przeglądać, ale również te wykopane z ziemi, bowiem zdarza się, że w glebie na skutek zbyt dużej wilgotności rozwinie się grzyb. Należy oddzielić cebulki niezaatakowane od tych, które nadają się już jedynie do spalenia lub wyrzucenia. Te które nie mają śladów chorób należy we właściwy sposób przechowywać aż do jesiennego sadzenia. Cebule tulipanów wykopuje się nie po tym jak zwiędną kwiaty, ale wtedy, gdy zwiędną również liście, bowiem z liści cebule pobierają potrzebne do przetrwania składniki odżywcze. Cebule należy przechowywać w skrzyniach wyłożonych torfem lub piaskiem w temperaturze od 16 do 22 stopni.

Jak chronić tulipany przed zimowymi przymrozkami?

Oczywiście tulipany zimujące w gruncie należy odpowiednio chronić przed przymrozkami. Można to zrobić okrywając je stroiszem, czyli igłami drzew albo też korą sosnową. W ten sposób cebulki są chronione nie tylko przed mrozem, ale również nadmierną wilgocią. Takie postępowanie jest absolutnie niezbędne i nie można zapomnieć o okryciu posadzonych tulipanów.

O tulipany należy dbać przez cały okres wegetacji. Jeżeli zimują w gruncie należy zapewnić im odpowiednie warunki, by mogły wypuścić pędy wiosną i cieszyć pięknymi pąkami kwiatów. Nie można pomijać żadnej czynności, gdyż cebulki są niezwykle wrażliwe. Uszkodzone egzemplarze także są narażone na choroby grzybowe i takie również trzeba odrzucać przed sadzeniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij