owoce

Co zrobić, gdy dziecko ma nadwagę? Ważne rady, niezbędne informacje dla każdego rodzica

Jak pokazują badania społeczne co trzeci chłopiec i co czwarta dziewczynka w wieku szkolnym mają nadwagę. Niestety z roku na rok takich dzieci przybywa. Od nadwagi jest już tylko krok do otyłości, która jest szczególnie niebezpieczna i rzeczywiście powoduje wiele problemów zdrowotnych. W końcu nie od dziś mówi się, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, wszak dzieciaki są mniej aktywne fizyczne bądź co gorsza zupełnie nie są aktywne. Odżywianie się jedzeniem śmieciowym, to oczywiście kolejna przyczyna takiego stanu rzeczy. Na szczęście każdy rodzic może zadbać o swoją pociechę. Zatem co może zrobić? Poznajcie niezbędne informacje.

Wartościowe jedzenie

batatyMy dorośli często popadamy ze skrajności w skrajność. Są rodzice, które nie chcą dawać swoim małym dzieciom ani jednej kostki czekolady, ale gdy osiąga ono już wiek szkolny to niejako zupełnie przestają zwracać uwagę na to, co ich pociechy jedzą. Nie tylko pozwalają im jeść łakocie, ale jeszcze je kupują, podobnie jak chipsy. A jako, że obecnie bardzo modne stało się niegotowanie, to niestety serwują dzieciom gotowe dania typu fast food. Na negatywne efekty nie trzeba długo czekać, bo nadwaga pojawia się bardzo szybko. A przecież czy to takie trudne ugotować zdrowy posiłek, albo przygotować go w parowarze? Zamiast kupować słodkości można upiec ciasto z dużą ilością owoców, które jest zdrowe i przy tym smaczne. Zamiast kupować chipsy, można je od czasu do czasu zrobić tyle, że z batatów, bo są zdrowe, a przy tym pełnowartościowe. Jeżeli dziecko ma dwa czy trzy kilo nadwagi, to macie szansę na podjęcie odpowiednich kroków i samodzielną zmianę nawyków żywieniowych, ale jeżeli Wasza pociecha zbliża się już do granicy otyłości, to zdecydowanie lepiej udać się do specjalisty jakim jest dietetyk dziecięcy.

Wyrabiaj dobre nawyki

Jednym z problemów ze zdrową dietą jest to, że oczekujemy od dzieci, aby zdrowo jadły i jednocześnie nie jadły słodyczy czy chipsów, a sami je zajadamy. Co gorsza, są rodzice, którzy sami jedzą, a dzieciom nie pozwalają, co oczywiście także jest bardzo głupie. Otóż w dzieciach trzeba wyrabiać zdrowe nawyki, skoro więc chcecie zdrowo się odżywiać to dotyczy to wszystkich domowników, a nie tylko dzieci czy dziecka. Nie można kupować niezdrowego jedzenie, a potem oczekiwać, że dziecko nie będzie go chciało. Zdecydowanie lepiej od samego początku uczyć je zdrowych nawyków, czyli zamiast chipsów pokrojona w plasterki marchewka czy ogórek, ale zasada jest dotyczy także Was, a więc nie ukrywajcie się przed dziećmi jedząc słodycze, bo dzieciaki nie są głupie.

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch

basen dzieciRuch to zdrowie- choć to truizm to jednak wiele osób o tym nie pamięta. Jeżeli więc Wasze dziecko ma nadwagę, to warto w końcu na ruch czy inne aktywności postawić. Możecie wspólnie chodzić na codzienne spacery, ale i tańczyć w domu całą rodziną, co także jest świetną zabawą. Wycieczki rowerowe czy na rolkach to kolejna świetna aktywność. Pamiętajcie, że nie możecie krzyczeć na dziecko jeżeli mu się nie chce, lecz należy je motywować i zachęcać. Dzięki temu uzyskacie najlepsze efekty.

Nie wyśmiewaj, lecz wspieraj

Dziecko z nadwagą może być w szkole czy na ulicy wyśmiewane, co negatywnie wpływa na jego kondycję psychiczną, ale i może powodować objadanie się. Dlatego też zawsze trzeba je wspierać i dużo tłumaczyć. To czy ma czy nie ma nadwagi nie może być przyczyną niskiej samooceny. Niestety także rodzice często, choć czasem nieświadomie, obrażają swoje dziecko nazywając je „grubaskiem”, „świneczką” czy tłuścioszkiem”, a to duży błąd. Pamiętajcie też, że jeżeli chcecie, aby dziecko zgubiło kilka kilogramów, to musicie mu w tym pomóc, ale jednocześnie przy diecie nie może ono czuć się gorsze. Dlatego też nie może dochodzić do sytuacji, że wszyscy domownicy objadają się pizzą, a dziecko ma jeść tylko warzywa, bo przez to będzie czuło się gorsze.

Zdrowe nawyki są ważne, stąd od najmłodszych lat trzeba je wyrabiać. Pamiętajcie też, że zawsze musicie być dla swojego potomstwa wsparciem, ale i wzorem do naśladowania. Dlatego jeżeli Wy będziecie zdrowo się odżywiać i będziecie aktywni, to i Wasze dziecko takie będzie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij