W jaki sposób przebiega ocena stanu technicznego budynku

W jaki sposób przebiega ocena stanu technicznego budynku?

Przeprowadzenie oceny i sporządzenie ekspertyzy stanu technicznego budynku to złożony i skomplikowany proces. W przypadku zakupu nieruchomości, przeprowadzenia modernizacji budynku lub gdy na budynku powstają rysy i pęknięcia — konieczne jest przeprowadzenie oględzin przez fachowca i realistyczna ocena stanu obiektu.

Ekspertyza techniczna budynku gwarantem bezpieczeństwa użytkowania

Ekspertyza techniczna w przeciwieństwie do opinii, która nie wymaga wnikliwych obliczeń, to wynik badań przyczynowo – skutkowych stanu technicznego obiektu. To swoiste śledztwo mające na celu odkrycie ewentualnych uszkodzeń konstrukcji budynku oraz przyczyn, wskutek których powstały, a także propozycję naprawy nieprawidłowości. Aby zagwarantować rzetelność i zgodność ze stanem faktycznym, badanie budynku powinien przeprowadzić rzeczoznawca budowlany posiadający właściwe uprawnienia, wiedzę i doświadczenie. Rzeczoznawca poddaje badaniom:

  • posadowienie ław fundamentowych;
  • ściany nośne i stropy;
  • izolacje;
  • pozostałe elementy obiektu mające wpływ na bezpieczeństwo użytkowania oraz procesy starzenia budynku.

Etapy przeprowadzenia badań obiektu

Ekspertyza techniczna budynku poprzedzona jest oględzinami budynku, szczegółowymi pomiarami i wyliczeniami parametrów, oraz dokładnym zapoznaniem się z dokumentacją projektową.

  • Ocena wizualna — polega na drobiazgowych oględzinach obiektu. Fachowiec szuka ewentualnych rys i pęknięć na przegrodach poziomych i pionowych, a także wykonuje pomiary i pobiera próbki materiałów budowlanych, z których wykonany jest budynek.
  • Zapoznanie się z dokumentacją projektową — porównując wykonane wcześniej badania, w oparciu o dostępną dokumentację projektową rzeczoznawca jest w stanie odnieść się do prawidłowości wzniesienia obiektu.
  • Wyliczenia wytrzymałościowe — specjalista przeprowadza wyliczenia dotyczące wytrzymałości poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku takich jak ściany, stropy, fundamenty i więźba dachowa.

Po ukończeniu badań i analiz wykonywana jest kompletna ekspertyza techniczna budynku, która jest obrazem faktycznego stanu obiektu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij