Urządzamy pokój Montessori dla ucznia

Alternatywne sposoby edukacji są obecnie coraz bardziej popularne. W Polsce dużą popularność zyskała między innymi edukacja w nurcie Montessori, która kładzie nacisk na działanie wspólnotowe, twórczy rozwój dziecka oraz jego koncentrację w procesie odkrywania. Pokój urządzony w stylu Montessori pomoże uczniowi oczyścić umysł i wesprze twórczy proces nauki nowych rzeczy.

Czym jest nurt Montessori?

Montessori to nurt edukacyjny, stworzony ponad sto lat temu przez włoską lekarkę, pedagoga i antropolożkę Marię Montessori, w trakcie pracy z dziećmi z różnych środowisk i o różnym pochodzeniu etnicznym. W nurcie tym zwraca się uwagę na naturalne etapy rozwoju dziecka i dostosowuje sposoby uczenia do każdego z nich. Najważniejsze we wczesnej edukacji są etapy poznawania świata i uczenia się nowych umiejętności. Podstawą założeń jest tutaj uczenie przez działanie, nastawienie na samodzielność dziecka, działanie społeczne, koncentracja i obserwacja.

Zwłaszcza dwa ostatnie założenia są ważne dla rozwoju dziecka we współczesnym, pełnym bodźców świecie.

Aby uczeń miał możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności w nurcie Montessori, warto odpowiednio urządzić przestrzeń wokół niego. Dokładniej, jak urządzić pokój ucznia doradza Babychic.pl. Własna przestrzeń do dla dziecka i nastolatka bardzo ważna kwestia. Pozwala ona na poczucie bezpieczeństwa i wspiera kreatywność.

Cechy pokoju Montessori

Pokój Montessori przede wszystkim powinien wspomagać u dziecka kreatywność i niezależne myślenie. Jak już zostało wspomniane, koncentracja jest jednym z najważniejszych założeń tego nurtu. Ponieważ jednak dzieci są bardzo wrażliwe na bodźce, należy umożliwić im także wyrażanie swoich emocji i wątpliwości w twórczy sposób.

W pokoju Montessori (i w każdym innym pokoju dziecka) najważniejsza jest bezpieczna przestrzeń. Oznacza to, że wszystkie kable, ostre przedmioty i inne potencjalnie zagrażające przedmioty należy zabezpieczyć.

Drugą ważną cechą jest podzielenie przestrzeni na odpowiednie strefy (na przykład odpoczynku, nauki) i wspieranie w utrzymaniu porządku, co oznacza, że powinniśmy postawić w pokoju dziecka skrzynie czy inne elementy służące do przechowywania zbędnych przedmiotów. Warto też urządzić przestrzeń tak, aby dostęp do przedmiotów codziennego użytku nie był utrudniony.

W takim pokoju sprawdzi się dobrze stonowana, uspokajająca kolorystyka, oraz dostęp do przyrody, w postaci różnego rodzaju kwiatów i roślin.

Jakie zalety ma pokój Montessori dla dziecka?

Pokój to przestrzeń, w które odpoczywamy i czujemy się bezpiecznie. Jeśli Twoje dziecko uczy się w nurcie Montessori, powinno mieć wokół siebie sferę rezonującą z założeniami tego nurtu. Spokojne kolory i obecność roślin wpływają na koncentrację i spokój. Jeśli dziecko przebywa na co dzień w pokoju, który pobudza wyobraźnię, a jednocześnie daje skojarzenia z wewnętrzną przestrzenią, będzie ono spokojniejsze i lepiej radzące sobie z emocjami. Ważne jest także nauczenie dziecka odpowiedniego gospodarowania przestrzenią wokół siebie. Jeśli pokój ucznia będzie urządzony w taki sposób, żeby wydzielone strefy odpowiadały rzeczywistym potrzebom, naszej pociesze będzie w życiu znacznie prościej wyklarować życiowe cele i zorganizować obowiązki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij