Jak przygotować się do maratonu?

Jak przygotować się do maratonu?

Przekonujemy się, jak wiele gwiazd sportu i biznesu decyduje się na coraz większą dbałość o zdrowie i aktywność w sporcie. Po co? Oni dostrzegają już pewną analogię sportu i prowadzenia biznesu. Jeśli udaje się osiągnąć sukces w sporcie, to w życiu zawodowym i osobistym również się uda. Podobnie może być w naszym przypadku, jeśli tylko dobrze się do tego przekonamy. Z czasem postanowimy sobie, że będziemy regularnie uprawiać sport. A nawet uczęszczać na pewną siłownię, która znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Na pewno to dobry krok naprzód, który może sprawić, że będziemy szczęśliwi. I dzięki niemu zdecydujemy się na podjęcie kolejnych działań. Dotyczą one wzięcia udziału w pewnych zmaganiach sportowych. Dawniej nie bylibyśmy na to gotowi, natomiast po miesiącach ćwiczeń dostrzegamy, że zyskaliśmy już pewną kondycję. Od czego moglibyśmy zacząć?

Biegi 10 km

biegi na 10 km przygotowaniem do maratonu

Nie dobrze, gdybyśmy od razu rzucali się na głęboką wodę, gdybyśmy dopiero nauczyli się pływać. Moglibyśmy wtedy sobie zaszkodzić. Jeśli więc już od pewnego czasu regularnie biegamy, na przykład przez kilka miesięcy, to dobrze byłoby wziąć udział w biegu na 10 km. To już trasa, z którą będziemy mogli sobie poradzić. A zarazem przebiegniemy ją w dość dobrym czasie. Jest to tym bardziej możliwe, jeśli każdego tygodnia staramy się wyznaczyć przynajmniej jeden raz tak długą trasę. Zapewne dostrzegamy, że za każdym razem uzyskujemy o wiele lepszy czas. Ale jest to możliwe, jeśli dodatkowo staramy się o siebie zadbać. W tym celu możemy podejmować naprawdę wiele działań i dobrze byłoby się na nich skupić.

Na przykład przyglądajmy się ilości elektrolitów, które są przez nas spożywane. Czasami jest ich za mało i przez to nasz organizm nie jest w stanie się zregenerować. My czujemy się coraz gorzej i przez to trudniej nam uzyskać lepsze wyniki w bieganiu i innych dziedzinach sportu. Innym razem nie spożywamy odpowiednich posiłków. Dopiero właściwa dieta może sprawić, że do każdego biegu będziemy przygotowani. Nie zjemy przed bieganiem zbyt wiele, ponieważ nie mamy zamiar obciążać żołądka i innych jego części.

Bieg na 20 km

bieg na 20 km czyli półmaraton

Jeśli już poradziliśmy sobie z przebiegnięciem 10 km, a dodatkowo nauczyliśmy się dbać o swój organizm przez dietę, to możemy pójść o krok dalej. Mowa tutaj o biegu na 20 km, który jest wyzwaniem, jeśli jeszcze w nim nie uczestniczyliśmy. Ale przecież tak wiele osób bierze w tym udział. Więc i my możemy być przekonani, że świetnie sobie z tym poradzimy.

Należy tylko podczas zwykłego biegania starać się wyznaczać sobie dłuższe trasy, na przykład 12 km, 15 km i blisko 20 km. Jeśli tak już się nam udaje, to później pokonanie 20 km na odpowiedniej trasie stanie się możliwe. Dodatkowo dojdzie adrenalina, ponieważ zobaczymy innych uczestników, a nawet pewne kamery. To na pewno sprawi, że ukończymy bieg z jeszcze lepszym czasie.

Zapis na maraton

zapis na maraton 42 km

W końcu powinniśmy ustalić, kiedy ukończymy prawdziwym maraton czyli ponad 42 km. To trasa, z którą również damy sobie radę. Ale pamiętajmy o tym, że wymaga ona już poważnego przygotowania. Dieta, stałe treningi w ciągu tygodnia. A zarazem organizowanie sobie czasu na wypoczynku, nie tylko przez odpowiednią ilość snu. Dbajmy o to, aby wypoczywać na zewnątrz. Dzięki temu poczujemy się o wiele lepiej pod względem fizycznym, emocjonalnym psychicznym. Dobra kondycja pod tym względem okaże się zachęcająca. Możemy również obserwować pewnych maratończyków, którzy wysilają się w naszym kraju i na całym świecie.

Czytajmy także pewne autobiografie takich osób, które wysilają się w bieganiu i innych dziedzinach sportu. Na pewno ich doświadczenie będzie dla nas cenne. I sprawi, że również my będziemy chcieli osiągnąć podobne cele.

Możliwe, że już jest czas na zapis do maratonu warszawskiego, który jest organizowany każdego roku. I zawsze warto pamiętać, że uczestniczy w nim kilka tysięcy osób. Wśród tych wielu biegaczy w końcu pojawimy się my. I na pewno będziemy z tego faktu bardzo zadowoleni. Weźmy sobie jeszcze do serca konkretne rozwiązania, które zapewniają nam właściwe buty, strój, a zarazem zegarek. Takie dodatkowe elementy na pewno przyczynią się do tego, że podczas biegu bardziej skupimy się na sobie i wyniku, który chcielibyśmy osiągnąć.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij