Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie grzejników?

Trudno wyobrazić sobie dom bez grzejników pokojowych. Są one najtańsze i współpracują z każdą formą ogrzewania. Oczywiście można wybrać ogrzewanie podłogowe, ale bądźmy szczerzy sama instalacja do tanich nie należy, a ponadto nie można np. zamontować na podłodze klasycznych paneli, bo bardzo szybko podnosiłyby się one do góry. Dlatego tak naprawdę grzejniki pokojowe są niezawodne. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dostępnych jest tak wiele modeli, że bardzo łatwo jest dopasować je do każdego wnętrza. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, czym kierować się przy wyborze grzejników pokojowych i na jakie parametry należy zwrócić uwagę.

Bo ważna jest moc cieplna

Przy wyborze grzejników pokojowych przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc cieplną. Jest to najważniejszy parametr, który podawany jest w Watach. Oczywiście moc cieplna ma związek z wielkością grzejnika i jego parametrami. Tutaj należy zwrócić uwagę na straty ciepła, jakie mogą występować w pomieszczeniach. Należy wziąć pod uwagę kubaturę, jak i powierzchnię pomieszczeń. Wiadomo istotne znaczenie ma również fakt, czy w domu zamontowane są nowe okna oraz czy dom jest ocieplony. Zatem wskaźnik strat ciepła może wahać się od 40 do 200 W/m2. Duże znaczenie ma również średnia temperatura. W tym przypadku im niższa, tym straty ciepła mogą być wyższe. Pomimo tego, że Polska leży w jednej strefie klimatycznej, to średnia najniższa temperatura w zimie w Polsce centralnej wynosi ok. -16 stopni Celsjusza, z kolei w górach może wynosić nawet do -24. Zatem decydując się np. na grzejniki płytowe czy żeberkowe, powinny być one stosunkowo szerokie, dzięki temu mogą ogrzać duże pomieszczenie.

Umieszczenie ma znaczenie

Warto wiedzieć, że bardzo ważne jest umieszczenie grzejnika w odpowiednim miejscu. Tak naprawdę należy umieścić grzejnik płytowy tam, gdzie są najwyższe straty ciepła, zatem najczęściej umieszcza się je pod oknem, ewentualnie na ścianie zewnętrznej w bliskiej lokalizacji okna czy tarasu. Oczywiście możemy umieścić grzejnik, gdzie tylko chcemy, jednak w takiej sytuacji konieczne jest zwiększenie wielkości grzejnika. Również pobór mocy może być większy nawet o ponad 20%.

Sprawdzone grzejniki pokojowe – dlaczego tak ważne są parametry centralnego ogrzewania?

Gdy już obliczymy zapotrzebowanie na ciepło, to musimy również uwzględnić parametry pracy instalacji centralnego ogrzewania, czyli należy wiedzieć, ile może wynosić maksymalna temperatura wody, która zasila grzejniki, a także ta, która do nich powraca. W tym przypadku im temperatura wody jest wyższa, tym nasze grzejniki pokojowe mogą być mniejsze. Również straty ciepła będą zdecydowanie niższe. Zatem jeżeli ogrzewamy dom gazem, to parametry techniczne nie mogą być tak wysokie, jak w przypadku ogrzewania domu węglem. Grzejniki należy dobrać również do mocy zbliżonej w projekcie domu, który posiadamy. Jeżeli jest to starszy dom, to należy po prostu wyznaczyć taką moc, biorąc pod uwagę wszystkie parametry techniczne.

Dlaczego ważny jest materiał?

Jeżeli zależy nam na sprawdzonych grzejnikach pokojowych, to oczywiście duże znaczenie ma również materiał, z którego zostały one wykonane. Możliwości jest wiele. Najbardziej popularne są grzejniki płytowe wykonane ze stali. Są one nie tylko bardziej estetyczne, ale również wyróżniają się zdecydowanie lepszą mocą cieplną. Grzejniki płytowe mają charakterystyczną budowę, która powoduje przepływ wody grzewczej. Każdy może mieć dodatkowe żebra konwekcyjne, dzięki temu moc cieplna jest jeszcze wyższa. Można również zdecydować się na grzejniki aluminiowe, które polecane są jako zamiennik starych grzejników żeliwnych. Tutaj zaletą jest fakt, że podczas wymiany nie trzeba dokonywać żadnych przeróbek instalacji. Są one również lekkie i gładkie. Warto zauważyć, że współpracują także z nowoczesnymi kotłami grzewczymi. Niestety mają też swoje wady. W tym przypadku jest to podatność na uszkodzenia. Niestety również w miejscu połączenia grzejnika z rurami może dojść do powstania korozji, co oczywiście nie prezentuje się estetycznie.

Decydując się na zakup grzejnika, warto wziąć pod uwagę jego parametry techniczne. Zatem najważniejsze znaczenie ma moc cieplna. Warto jeszcze dobrać najbardziej trwały i odporny na uszkodzenia materiał, a także wziąć pod uwagę parametry centralnego ogrzewania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij