Dlaczego warto wybrać aksamitki do swojego ogrodu i jak dopasować je do aranżacji?

Niekwestionowaną królową polskich ogrodów jest….aksamitka. Pewnie wiele osób powiedziałoby róża, azalia albo często pojawiająca się tuja, ale nic bardziej mylnego, bo to właśnie śmierdziuszka ma dobroczynne znaczenie dla ogrodu. I choć ma wiele niepochlebnych lub śmiesznych nazw m.in. kopciuszek, bździuszek czy żaczek, to nie można na pewno nazwać jej mało atrakcyjną, mimo że wydziela bardzo specyficzną woń. W dzisiejszym poradniku powiemy dlaczego warto wybrać aksamitki do swojego ogrodu, a także jak dopasować je do aranżacji.

Mały kwiatek, a tak wiele może zdziałać odstraszając szkodniki

Naczelnym i najważniejszym powodem wyboru aksamitki do ogrodu nie jest jej zniewalająca uroda, wszak zwykle ma kilkanaście centymetrów wysokości, choć bywają takie gatunki, które dorastają nawet do 80 cm, ale o nich powiemy w dalszej części naszego poradnika, gdy spróbujemy dopasować aksamitki do aranżacji ogrodu. Zatem walory estetyczne często schodzą na drugi plan, kiedy potrzebna jest ochrona przed szkodnikami. A trzeba powiedzieć uczciwie, że w przypadku aksamitki mamy zapewnioną zarówno estetykę, jak i skuteczne odstraszanie szkodników. Jeśli pod Twoim domem często pojawiają się kolonie mrówek i nie chcesz by zaczęły drążyć korytarze i zakładać mrowisko u Ciebie, to w walce z nimi pomoże właśnie posadzenie śmierdziuszek. Możesz postawić doniczki z aksamitkami na tarasie lub werandzie. Wtedy na pewno mniej dzikich lokatorów będzie próbowało dostać się do budynku czy nawet poruszało się po ogrodzie. Warto również w ogrodzie przygotować rabatę dla aksamitek albo obsadzić tę istniejącą szpalerem tych dobroczynnych kwiatów. Poza mrówkami będą swoim zapachem odstraszać także krety i bielinka kapustnika. Zatem jeśli w ogrodzie masz grządki warzywne to obok nich aksamitki to absolutne must have. Ochronią także pomidory przed nicieniami żerującymi w glebie, bowiem dla nicieni aksamitki są bardzo łakomym kąskiem i wchodzą w ich korzenie. Nie trzeba jednak obawiać się, że to je osłabia przechodzą normalnie proces wegetacji, a kiedy zwiedną należy je usunąć, tzn ogłowić i spalić. Można pozbyć się w kilka miesięcy 90% populacji nicieni z ogrodu. Aksamitki odstraszają także mszyce, a dokładnie zwabiają ich naturalnych wrogów, czyli bzygi. Warto wiedzieć, że olejki eteryczne uwalniane są przez liście aksamitek.

Doskonała przyprawa i dodatek do potraw

Wiele osób w swoich ogrodach uprawia też zioła. Warto wiedzieć, że akurat w pobliżu ziół aksamitki nie należy sadzić. Wtedy można prowadzić ją w donicach lub w innej części ogrodu. Aksamitka sama w sobie może być doskonałą przyprawą i dodatkiem do potraw. Ma korzenny, gorzkawy, balsamiczny smak. Pasuje do tłustych dań mięsnych, sosów i past rybnych. W Ameryce Południowej wytwarza się z niej olejek aksamitkowy, będący popularną przyprawą. Płatki kwiatów aksamitki można dodawać do sałatek, czy też dekorować nimi potrawy. Warto wiedzieć, że spożycie aksamitki dobrze wpływa na procesy metaboliczne czy aktywację witamin. Aksamitka działa rozkurczowo, moczopędnie i przeciwzapalnie.

Doskonały wybór na rabaty roślin cebulowych i jako ochrona cebulek kwiatowych

Jak wiadomo cebulki kwiatowe warto zaprawić przed posadzeniem, aby były bardziej odporne na choroby grzybowe i ataki szkodników. Bardzo dobrze sprawdza się moczenie w płynie z aksamitek. Do 1,5 litra wody dodaje się 250 g suszonych aksamitek i gotuje tę mieszaninę przez 30 minut. Po ostygnięciu całość się odcedza, a w powstałym płynie moczy cebulki kwiatowe przez 8 godzin. Z suszonych kwiatów aksamitek można sporządzić także wyciąg na mszyce. Oczywiście aksamitkę można sadzić jako obwódkę roślin cebulowych, która broni dostępu do nich szkodnikom, czyli jest swoistym strażnikiem rabaty. Jej zapach skutecznie je odstrasza. Zatem można sadzić nasiona kwiatów bezpośrednio do gruntu albo też najpierw przygotować w doniczkach rozsady. Aksamitka kiełkuje bardzo szybko i z rozsadnika można sadzić ją do gruntu już w kwietniu i maju.

Jakie gatunki aksamitek warto wybierać i jak dopasować je do aranżacji ogrodu?

Tak naprawdę aksamitki pasują niemal do każdej aranżacji ogrodu, świetnie będą wyglądać na rabacie w towarzystwie tulipanów, dalii. Warto sadzić je obok róż, gdyż będą chronić je przed nicieniami. Dobrze będą komponować się nawet w otoczeniu wysokich traw ozdobnych. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na Aksamitkę wyniosłą, która może osiągnąć 80 cm wysokości i przypomina swoim wyglądem chryzantemę. Trzeba jednak pamiętać, że aksamitka musi być prowadzona na słonecznym stanowisku, gdyż takie najbardziej preferuje. Nie może być też nadmiernie podlewana. Lepiej znosi suszę niż przelewanie. Zatem podlewa się ją niewielką ilością wody, a w przypadku prowadzenia na gruncie jedynie wtedy, gdy przez kilka dni w ogóle nie pada deszcz i panuje susza. Jednak nawet wtedy z podlewaniem nie należy przesadzać, a w doniczkach zawsze należy zapewnić jej odpowiedni drenaż. Świetnie sprawdzi się na rabatach aksamitka wąskolistna o żółtej lub pomarańczowej barwie, a także aksamitka rozpierzchła, której kwiaty mogą być dwubarwne, co tylko dodaje uroku aranżacji ogrodu. Można zdecydować się na żółto-czerwoną albo żółto-bordową czy też żółto-pomarańczową. Doskonałe nasiona kwiatów do samodzielnego sadzenia można znaleźć w sklepie cebulki-kwiatowe.pl.

Aksamitki to niekwestionowane królowe ogrodów. Warto się na nie zdecydować, gdyż nie są wymagające w uprawie i chronią inne rośliny przed chwastami i szkodnikami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij