stół do jadalni

Mała, a funkcjonalna – jak zaaranżować mikroskopijną kuchnię przy przedpokoju?

Czasem mieszkania są naprawdę mikroskopijne i trzeba dobrze wykorzystać każdą dostępną przestrzeń użytkową. W małej kawalerce można zaadaptować kuchnię przy przedpokoju. Tak to nie żart! Architekci prześcigają się w ciekawych pomysłach, a my specjalnie dla Was je omówimy.

Po pierwsze: kuchnia we wnęce

lodówkaPrzede wszystkim dużo zależy od układu mieszkania czy przedpokój jest bezpośrednio połączony z pokojem dziennym czy jednak pokój znajduje się za niewielkim korytarzem. Jeśli występuje druga sytuacja a za wejściem do domu i przedpokoju znajduje się wnęka przed wejściem do głównego pokoju, to można zaadaptować ją na kuchnię. Zatem zorganizowanie jej w przedpokoju jest możliwe. Oczywiście w tej sytuacji warto zdecydować się na szafę w zabudowie. Na półkach zmieszczą się wszystkie akcesoria kuchenne, a poniżej będzie znajdował się blat i kuchenka. Takie skrzydło może być zamykane harmonijkowo, co stanowi ciekawy zabieg aranżacyjny. Ponieważ mamy do czynienia z małą kuchnią kuchnię-szafę warto utrzymać w białym kolorze.

Po drugie: kuchnia za przedpokojem w części pokoju dziennego

Jeśli układ jest taki, że zaraz za niewielkim przedpokojem znajduje się pokój dzienny, to w nim należy zaaranżować kuchnię. W tym celu można wykorzystać ścianę przy wejściu, tuż za przedpokojem naprzeciwko której po przekątnej znajdzie się kącik jadalniany. Samą kuchnię stworzy niewielki blat i zlewozmywak jednokomorowy, płyta indukcyjna oraz szafki dolne i górne. Tak mikroskopijna kuchnia również może być funkcjonalna. Aby jej obecność nie przytłaczała przestrzeni, a jednocześnie się z nią komponowała, można utrzymać kuchnię w ciemnym kolorze, zwłaszcza jeśli pokój pomalowany jest na biało. Stworzy się dzięki temu klasyczną aranżację black and white.

Czytaj:  Jak zaaranżować przestrzeń pomiędzy kuchennymi szafkami?

Po trzecie: kuchnia w mieszkaniu na poddaszu

klamka do lodówkiRównież mieszkania na poddaszu bywają bardzo małe. Tutaj powstaje jeszcze jeden problem, a mianowicie skos przynajmniej z jednej strony. Wiadomo, że w tym miejscu nie będzie można zorganizować kuchni, a więc znajdzie się ona po drugiej stronie. Jeśli nie ma tam ścianki działowej to można pokusić się o niewielką i stworzyć wnękę, w której zamontuje się szafki kuchenne. W takim układzie design kuchni można dopasować do drzwi wejściowych. Decydując się na ryflowane, taki sam motyw można wykorzystać na szafkach kuchennych. Efekt będzie oszałamiający, a wnętrze niezwykle stylowe.

Po czwarte: kuchnia zamknięta za szafą

Po części była już o tym mowa, jednak w nieco innym wydaniu. Zamiast organizować kuchnię w istniejącej wnęce można ją stworzyć, ale nie stawiając ściankę, a zabudowując szafę z drzwiami przesuwnymi. To za nimi może znaleźć się kuchnia, która będzie zasłaniana wtedy, kiedy nie będzie użytkowana, a na pewno będzie elementem zaskoczenia, dla tych którzy za drzwiami będą spodziewali się garderoby. Można zdecydować się na designerskie szafy. Nadarzyn jest miastem, w którym wiele projektów wykonała firma Jago, która otwarta jest na nowatorskie rozwiązania, takie jak kuchnie zorganizowane za szafą, tym bardziej że wszystkie elementy możesz zamówić w jednej firmie, która zajmuje się zarówno projektowaniem i wykonaniem kuchni jak i szaf do domu. Dodatkowo decydując się na zamówienie szafy na wymiar masz pełen wgląd w dobór materiałów i wykończenia i Twoja kuchnia-szafa może być naprawdę wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Nie korzystasz wszak z gotowych rozwiązań.

Po piąte: pamiętaj o odpowiednim oświetleniu

Decydując się na zaaranżowanie mikroskopijnej kuchni musisz pamiętać o odpowiednim punktowym oświetleniu. Najlepiej sprawdzą się taśmy led, a także oczka led zamontowane nad strefą kuchenną. Oświetlenie będzie stanowić również dodatkowy element dekoracyjny mieszkania, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na różnobarwne diody z możliwością sterowania barwą i natężeniem światła.

Czytaj:  Sofy i kanapy w 2019 roku - jakie są trendy?

Nawet mikroskopijna kuchnia może być w pełni funkcjonalna, co udowadniają nasze propozycje. Oczywiście możesz mieć całkowicie inną wizję, ważne by zapewnić sobie jak najbardziej praktyczną przestrzeń i odpowiednio rozmieszczone ciągi komunikacyjne. Mieszkanie nie może wszak sprawiać wrażenia przeładowanego, a jednocześnie musi znajdować się w nim wszystko, czego potrzebujesz do życia, a kuchnia jest przecież sercem domu.

​Ewelina Dąbrowska​
​Ewelina Dąbrowska​

Redaktorka z 7-letnim doświadczeniem w branży lifestyle. Odpowiada za koordynację treści na portalu oraz współpracę z autorami. Prywatnie mama dwójki dzieci, pasjonatka fotografii i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.​

Artykuły: 108

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *