Jakie ćwiczenia dla seniora Jakie sporty mogą uprawiać seniorzy

Jakie ćwiczenia dla seniora? Jakie sporty mogą uprawiać seniorzy?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zwłaszcza dla seniorów. Oczywiście pojawiające się z wiekiem schorzenia i dolegliwości mogą mocno ograniczyć możliwości osób starszych. Dlatego też nie wymaga się od nich startowania w maratonach czy wyczerpujących treningów na siłowni. W ich wypadku ćwiczenia i sport mają wymiar rekreacyjny i stanowią element zdrowego stylu życia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie ćwiczenia są bezpieczne dla osób powyżej 50 roku życia.

Ćwiczenia dla seniora – dlaczego ważne?

Ćwiczenia dla seniora są ważne ze względu na zapobieganie zmianom zwyrodnieniowym stawów oraz unikanie dolegliwości związanych z bólem podczas poruszania. Każda aktywność fizyczna musi być oczywiście konsultowana z lekarzem prowadzącym, który może doradzić, jaki rodzaj ćwiczeń będzie wskazany w danym wypadku, a jakich należy szczególnie unikać. Dzięki odpowiednio dobranemu treningowi poprawia się krążenie, organy wewnętrzne są lepiej dotlenione, a właściwie dopasowana intensywność ćwiczeń wpływa korzystnie na pracę serca oraz mózgu. Więcej o tym, jakie ćwiczenia są dobre dla seniora oraz to jak dbać o kondycję wyjaśnia serwis dla seniorów Plus50.pl.

Nordic Walking

To jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej uprawianych przez seniorów. Często można spotkać maszerujących staruszków w lesie, w parku czy nawet w centrum miasta. To trening, który nie obciąża organizmu i jednocześnie jest niezwykle wydajny, ponieważ podczas spaceru z kijami pracują wszystkie mięśnie ciała. Pomaga odciążyć stawy oraz kręgosłup. Aby ćwiczenie było wykonywane poprawnie warto poprosić o pomoc kogoś, kto jest z tym sportem dobrze zaznajomiony i pokaże, w jaki sposób operować kijami, aby maszerować prawidłowo. Ważny jest również rodzaj podłoża. Powinno być w miarę miękkie, stąd najlepiej sprawdzą się polne drogi i leśne ścieżki.

Ćwiczenia na basenie

Wbrew pozorom ćwiczenia na basenie są bardzo odpowiednie dla seniorów, zwłaszcza tych, którzy mają problemy ze stawami. Pływanie skutecznie je odciąża. Wykonując ćwiczenia w wodzie, angażuje się do pracy wiele partii mięśni, a sam trening nie jest tak wyczerpujący i wymagający co ten wykonywany na macie czy na siłowni. Obecnie dużym uznaniem cieszy się aqua aerobik, który od zwykłego różni się tylko tym, że wykonywany jest w wodzie. Trudność wykonywanych ćwiczeń jest dostosowywana do określonej grupy uczestniczących w nich seniorów. Dzięki takiej aktywności fizycznej poprawie ulega wydolność krążeniowo-oddechowa, a same ćwiczenia niosą za sobą bardzo małe ryzyko kontuzji.

Fitness dla seniora

Wiele siłowni organizuje specjalne zajęcia dla seniorów, podczas których mogą ćwiczyć pilates, zumbę, jogę czy zapisać się na ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Warto oczywiście uczestniczyć w zajęciach z instruktorem, który będzie nadzorował czy trening jest wykonywanie poprawnie i czuwać nad bezpieczeństwem. To idealna opcja zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą zmobilizować się do samodzielnych ćwiczeń w domu i potrzebują kogoś, kto będzie ich do tego „gonił”. Instruktor może dodatkowo służyć radą, jakie ćwiczenia wykonywać dodatkowo w domu i pokazać na sali, jak robić to poprawnie. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij