ekologia

Ekologia i ekonomia w jednym – poznaj zalety termomodernizacji i nie czekaj dłużej

Coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji, ale nadal są tacy, którzy tego nie robią. A to duży błąd, tym bardziej że dzięki niej można sporo zyskać. W dzisiejszym tekście przedstawimy Wam zalety termomodernizacji, ale i zastanowimy się czy rzeczywiście jest ona taka kosztowna.

Czym jest termomodernizacja i czy jest bardzo kosztowna?

Nim przejdziemy do przedstawienia Wam zalet termomodernizacji, najpierw wytłumaczymy, co kryje się pod tym pojęciem. Otóż termomodernizacja to szereg działań, których celem jest doprowadzenie do obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną budynku. Owe działania są bardzo szerokie i mogą obejmować zarówno wymianę okien, drzwi, jak i wykonanie ocieplenia czy nawet wymianę systemu grzewczego oraz wentylacyjnego. Oczywiście chcąc przeprowadzić gruntowną termomodernizację trzeba liczyć się z kosztami, jednak trzeba też wiedzieć, że inwestycja szybko się zwraca. Na szczęście można także skorzystać z wielu programów, które obejmują choćby dofinansowanie czy też pożyczkę termomodernizacyjną. Dofinansowanie do zakupu pieca można uzyskać z gminy i programu „Czyste powietrze”. Wyjściem jest też pożyczka termomodernizacyjna. Dostępne są także dofinansowania do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Ale to nie koniec możliwości, bo istnieje także możliwość odliczeń termomodernizacyjnych w deklaracji PIT.

Zaleta nr 1: niższe rachunki

rachunkiZalet termomodernizacji jest sporo, ale na pewno dla wielu najważniejsza będzie dotyczyła aspektów ekonomicznych. Otóż przeprowadzając skuteczną termomodernizację rachunki za ogrzewanie czy energię elektryczną znacząco się zmniejszą i te zmiany są na solidnym poziomie i bardzo dobrze odczujecie to „w portfelu”. Ale musicie też wiedzieć dlaczego tak się dzieje, a mianowicie przez nieszczelną stolarkę okienną ucieka wiele ciepła, przez co rachunki za ogrzewanie często są horrendalnie duże, a mimo to wciąż w domu jest zimno. Podobnie rzecz ma się, gdy dom nie jest ocieplony, wtedy też mury nie utrzymują ciepła, a to z kolei przekłada się na ciągłe dogrzewanie mieszkania i znowu rachunki są wysokie. Tak samo sytuacja wygląda jeżeli instalacja elektryczna jest przestarzała czy klasa energetyczne żarówek jest niska, wtedy z kolei pobór prądu jest bardzo duży i znowu rachunki są wysokie, a dzięki termomodernizacji zamiast dopłaty otrzymujecie zwroty.

Zaleta nr 2: lepsze zdrowie

Ucieczki ciepła, nieocieplone ściany, nieszczelny dach – wszystko to może prowadzić do powstawania w domu grzyba oraz pleśni. A nie musimy chyba mówić jak szkodliwe są one dla zdrowia. Niestety powodują wiele chorób i to poważnych chorób, choćby zapalenie płuc typu bakteryjnego. Dodatkowo wilgoć powoduje rozwój bakterii i innych wirusów, zatem nie trudno zachorować, wszak odporność może być obniżona. Niestety dochodzi także do zaostrzeń alergii czy astmy oskrzelowej u chorych. Na szczęście po termomodernizacji ten problem nie będzie występować. Nie musicie się więc obawiać żadnych grzybów czy niebezpiecznych pleśni. Na pewno zauważycie też, że szybko pozbędziecie się chrypki czy przesuszonych spojówek.

Zaleta nr 3: wpływ na ekologię

zielona energiaCzas przejść do ostatniego, ale także bardzo ważnego argumentu, a wiec tego dotyczącego ekologii. Zatem przeprowadzając termomodernizację robi się też coś dobrego dla środowiska. Dogrzewanie „kopciuchami”, duży pobór energii – wszystko to powoduje, że do atmosfery dostaje się sporo dwutlenku węgla i pyłów zawieszonych. Problem smogu jest niestety obecny niemal w każdym mieście, a dzięki termomodernizacji można go zmniejszyć. Ponadto nie przyczyniamy się już w tak dużej mierze do efektu cieplarnianego. Podsumowując, to że robimy coś dobrego dla środowiska zasadniczo oznacza, że robimy coś dobrego dla siebie, wszak wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, dlatego szczególnie musimy o nie dbać.

Chyba te argumenty przekonują Was do przeprowadzenia termomodernizacji. Zatem koniecznie sprawdźcie programy z jakich możecie skorzystać i złóżcie wnioski. Pamiętajcie, że termomodernizacja pozwoli Wam zaoszczędzić, a inwestycja szybko się zwróci, ale zrobicie też coś dobrego dla siebie i środowiska.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij