Dieta ketogeniczna - skuteczny sposób walki z nadwagą

Dieta ketogeniczna – skuteczny sposób walki z nadwagą

Dieta ketogeniczna uważana jest za skuteczną metodę w leczeniu wielu schorzeń, w tym padaczki u dzieci. Gdyby chcieć jednym zdaniem określić jej główne założenia, to z powodzeniem mogłoby ono brzmieć Spalaj tłuszcz tłuszczami! Faktycznie, dieta ta w założeniu zakłada spożywanie głównie tłuszczy i ograniczenie węglowodanów. Stosując się do wszystkich zaleceń lekarza lub dietetyka, można uzyskać naprawdę widoczne, a przede wszystkim odczuwalne, rezultaty. Na czym polega dieta ketogeniczna i czy ma jakieś wady?

Główne założenia diety ketogenicznej

U podstaw diety ketogenicznej leży zwiększenie spożycia tłuszczów i ograniczenie podaży węglowodanów.  By była skuteczna, a przede wszystkim zdrowa, powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarską i dietetyczną. Okresowe badania krwi i moczu, jak w każdej innej diecie, pokazują reakcję naszego organizmu na nową dietę.

Codzienna dieta przeciętnej osoby składa się w zdecydowanej większości z węglowodanów (50%), a także z tłuszczów (35%) oraz białka (15%). Decydując się na przejście na dietę ketogeniczną, musimy diametralnie zmienić te proporcje, głównie na korzyść tłuszczów (89-90%). Dzienne spożycie węglowodanów oraz białka powinno stanowić 10-20% wszystkich spożytych posiłków. Tłuszcze stają się odtąd głównym źródłem energii dla organizmu. W wyniku procesu rozpadu tłuszczów, tzw ketozy, stężenie ciał ketonowych przewyższa stężenie glukozy. Przy niskiej podaży węglowodanów, udaje się w ten sposób zahamować narastające uczucie głodu. Dlatego tak ważne jest właśnie ograniczenie ich spożycia w tej diecie.

Odpowiednio dobrana przez dietetyka dieta pozwoli schudnąć lub utrzymać wagę, a także pomoże zapobiec chorobom dietozależnym (takim jak padaczka lekooporna, zespół Retta, niektóre choroby nowotworowe, autyzm i in.). Co ciekawe, powstałe w wyniku ketozy ciała ketonowe pomagają chronić komórki nerwowe przed wpływem wolnych rodników, a tym sposobem ograniczają stres oksydacyjny.

W czasie stosowania diety ketogenicznej głównym źródłem energii dla organizmu są tłuszcze i białka, a nie węglowodany (jak w przypadku innych diet), co pozwala zahamować uczucie głodu. Zdrowe i smaczne jedzenie to niewątpliwy atut tej diety. Najlepszym wyznacznikiem dobrej kondycji organizmu są okresowe badania krwi i moczu, a także uczucie lekkości i jasności umysłu. Podczas stosowania diety ketogenicznej należy pamiętać o suplementacji niektórych składników odżywczych, szczególnie może dochodzić do niedoboru wapnia, witaminy D, witamin rozpuszczalnych w wodzie oraz niektórych mikroelementów.

Dieta ketogeniczna jest zalecana przez lekarzy specjalistów do leczenia padaczki lekoopornej. Nie ma badań naukowych, które wyjaśniają w jaki sposób wpływa ona na zmniejszenie częstotliwości napadów padaczkowych, jednak wpływ ten jest niewątpliwie duży. Przypuszcza się, że to właśnie wysoka koncentracja ciał ketonowych w organizmie działa przeciwdrgawkowo.

Wpływ diety ketogenicznej na takie choroby, jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, przewlekłe zmęczenie, nadciśnienie, nowotwory, a także niektóre choroby genetyczne, nie został dotychczas potwierdzony żadnymi badaniami naukowymi. Obserwuje się jednak znaczącą poprawę u osób cierpiących na wymienione choroby, stosujących w ich leczeniu dodatkowo dietę ketogeniczną.

Zalety i wady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jej systematyczne i długotrwałe stosowanie pomaga zrzucić zbędne kilogramy lub utrzymać wagę na stałym poziomie. Zalecana jest również do wspomagającego leczenia niektórych chorób. Niestety, nie jest wolna od skutków ubocznych. Na początku jej stosowania pacjenci mogą skarżyć się na zaparcia lub biegunki, a także wymioty i bóle brzucha. Dodatkowo w niektórych przypadkach odczuwa się zmęczenie, senność, a nawet utratę apetytu i utrzymujące się uczucie pragnienia. Dlatego tak ważne jest stosowanie tej diety, jak każdej innej, pod czujnym okiem lekarza i dietetyka.

Artykuł powstał na podstawie informacji i treści dostępnych w serwisie SiedemÓsmych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij