Kuchnie w stylu industrialnym już od kilku lat są bardzo modne. Surowy styl i minimalistyczna forma przypada do gustu wielu osobom, zwłaszcza, że dzięki takiej formie można doskonale doświetlić wnętrze stosując gęsto rozmieszczone proste oprawy świetlne. Warto zatem poznać 4 zasady stworzenia kuchni w stylu industrialnym, aby oddać odpowiednio jego charakter.

Po pierwsze: wykończenie ścian i podług

nowoczesna mała kuchniaDecydując się na kuchnię w stylu industrialnym trzeba rozpocząć od podstaw, czyli odpowiedniego wykończenia ścian i podług. Tutaj mamy kilka możliwości. Możemy na podłogi wykorzystać panele drewniane lub drewnopodobne, płytki ceramiczne standardowe lub wielkoformatowe, bądź beton. Podobnie ściany można wykończyć w zaimpregnowanym kamieniu, wykorzystać elementy kamiennej tapety, czyli forniru, zdecydować się na powierzchnie betonowe lub po prostu pomalowanie ścian w szarościach bądź beżach. Te dwa kolory są dominujące dla wnętrz w stylu industrialnym. Oczywiście w kuchniach trzeba wykorzystać materiały wykończeniowe wodoodporne lub zaimpregnowane. W przypadku paneli drewnianych trzeba wybrać jeden z nienasiąkliwych gatunków drewna, czyli najlepiej egzotycznego. Ze względu na stałe działanie wilgoci można zdecydować się na najbezpieczniejsze rozwiązanie w postaci płytek ceramicznych, które osiągają nasiąkliwość mniejszą niż 1%.

Po drugie: dobór mebli kuchennych

Kiedy już ściany i podłogi zostały wybrane trzeba zdecydować czy wybieramy jedną z kuchni na wymiar, czy też gotowy zestaw mebli kuchennych. Z pewnością wybierając pierwszą opcje ma się większe pole do popisu, jeśli chodzi o wybór frontów i wykończenia. Meble kuchenne mogą być wyposażone we fronty wykończone spiekiem kwarcowym lub łupkiem, które przy doborze odpowiedniej kolorystyki doskonale oddają surowość stylu industrialnego. Warto do kamiennych lub ceramicznych powierzchni dobrać drewniane blaty, które nieco ocieplą całą aranżację. Kamień, drewno, beton i metal to cztery elementy, które doskonale uzupełniają się w kuchni w stylu industrialnym. Warto zwrócić uwagę na uchwyty mebli kuchennych, które mogą być wyfrezowane bądź metalowe i minimalistyczne, o symetrycznej formie. W kuchni mogą znaleźć się również kredensy z przeszkleniami. Poza bardzo nowoczesną zabudową kuchni można zdecydować się na wersję bardziej wysłużoną, czyli postarzane meble. Można tu postawić na celowo postarzane drewno i zestawić je z metalowymi dodatkami. To swoisty eklektyzm, który przywodzi na myśl styl shabby chic w połączeniu z industrialną prostotą.

Po trzecie: oświetlenie podkreślające chłodne barwy dominujące we wnętrzu

czarny kranKolejną kwestią na jaką koniecznie trzeba zwrócić uwagę w industrialnej kuchni jest oświetlenie. Można wykorzystać proste okrągłe i przejrzyste oprawy, przez które widoczne będą postarzane żarówki ledowe, przypominające te wolframowe i tradycyjne. Takie oprawy można zaadaptować w formie kinkietów. Warto zdecydować się także na lampy wiszące z okrągłymi lub kanciastymi kloszami, przezroczystymi lub o metalicznym połysku. Cechą charakterystyczną jest tu także widoczność żarówek utrzymanych w stylu retro. Lampy wiszące mogą znajdować się w szeregu, jedna obok drugiej, zwłaszcza jeśli mają oświetlać blat roboczy zaadaptowany na wyspie kuchennej. Warto również odpowiednio dopasować barwę oświetlenia. Skupieniu i koncentracji sprzyja chłodna barwa światła, natomiast ciepła relaksowi i odpoczynkowi. Jeśli sporo się gotuje dobrze jest wybrać barwę neutralną lub zimną. Z kolei jeśli zależy nam bardziej na estetycznym efekcie ocieplenia wnętrza, to żółte ledowe światło sprawdzi się najlepiej.

Po czwarte: dodatki, czyli mniej znaczy więcej

Ostatnią zasadą przy tworzeniu kuchni w stylu industrialnym jest minimalizm w doborze dodatków. Jeśli nie chce się przełamywać surowości wnętrza, warto postawić na stare wiszące zegary, a także słoiki z metalowymi wiekami, w których można umieścić przetwory, a także przyprawy i suszone zioła. Mniej znaczy więcej to powiedzenie, które jest kwintesencją industrialnej prostoty. Wśród dodatków można również wybrać nietuzinkowy wieszak w postaci drabiny, zwłaszcza, jeśli kuchnia stanowi element otwartej przestrzeni w wydaniu loftu.

Warto kierować się podstawowymi zasadami dotyczącymi aranżacji przestrzeni w stylu industrialnym. Dobrze jednak do wnętrza dodać nieco własnej duszy. Świetnym pomysłem są zawsze tablice kredowe na których można zapisywać przepisy, a także listy zakupów. Funkcjonalne elementy w kuchni w industrialnym stylu sprawdzają się bardzo dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here