Najczęstsze błędy dotyczące zakupu fotelików samochodowych. O czym trzeba pamiętać?

Wokół fotelików samochodowych narosło wiele mitów, ale również jest wiele niebezpiecznych przyzwyczajeń czy nierozważnych zachowań. Dziś zajmiemy się najczęstszymi błędami w przypadku zakupu fotelików samochodowych i przypomnimy o czym należy pamiętać.

Niedopasowanie fotelika do kanapy samochodowej

Czy może się zdarzyć, że fotelik samochodowy nie będzie pasował do naszej kanapy samochodowej? Niestety tak. To właśnie dlatego przed zakupem należy przymierzyć fotelik, aby sprawdzić czy przylega pod odpowiednim kątem. Powinien on wynosić 30-45 stopni w przypadku montowanego tyłem do kierunku jazdy, czyli RWF. Z kolei montowany przodem musi przylegać całą podstawą. Nie można go dopasowywać na siłę, gdyż taki model nie będzie bezpieczny. Trzeba po prostu wybrać inny, który będzie pasował. Bywa, że w specyfikacji producenci podają do jakich samochodów pasują dane foteliki co może być pomocne, jednak zawsze trzeba sprawdzić przed zakupem czy będzie on odpowiedni.

Homologacja nie zawsze jest taka sama

Gwarantem bezpieczeństwa w przypadku fotelików jest homologacja, którą mogą otrzymać po pozytywnym przejściu testów zderzeniowych. Aby produkt, był zgodny z przepisami musi posiadać homologację ECE R44/03 lub ECE R44/04. Takie oznaczenie świadczy o tym, że fotelik przeszedł pozytywnie testy zderzeniowe czołowe i tylne. Ważne by sprawdzić, czy homologacja jest uniwersalna, na wszystkie typy pojazdów, pół uniwersalna – może dotyczyć np. fotelików samochodowych z podpórką, lub na określone pojazdy. W ostatnim przypadku producent udostępnia marki i typy samochodów do których dany model fotelika pasuje. Warto zapytać o rodzaj homologacji przed zakupem.

Kupowanie fotelika na zapas dla zbyt małych dzieci

Wśród częstych błędów przy zakupie fotelików samochodowych pojawia się kupowanie ich na zapas. Trzeba wiedzieć, że przy oznaczeniu od 9 do 36 kilogramów fotelik samochodowy może być jednocześnie rekomendowany dla dzieci od określonego wieku, co ma związek z rozwojem fizycznym dziecka. Zatem nie można sugerować się jedynie oznaczeniem kategorii fotelika w przypadku tych z grup mieszanych. Dziecko, które jeździ w takim foteliku musi już stabilnie siedzieć. Dlatego rekomenduje się, by dzieci jeździły w fotelikach 0-13 kg aż do osiągnięcia limitu wagi i wzrostu. Oczywiście bywa również, że foteliki z grup mieszanych posiadają specjalne wkładki dla mniejszych dzieci i trzeba zwrócić na to uwagę.

Przeświadczenie, że fotelik montowany przodem jest równie bezpieczny jak ten montowany tyłem

Trzeba w pewnej kwestii posłuchać ekspertów. Dzieci powinny jak najdłużej jeździć w fotelika RWF, gdyż są one bezpieczniejsze, zwłaszcza te, które przechodzą rygorystyczny Test Plus, który dotyczy również wytrzymałości na zderzenia boczne. Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy nie zdają tego testu, dlatego jeśli ma się taką możliwość, to lepiej wozić dziecko w foteliku RWF. Dopasowanie odpowiedniego modelu pozwala wozić dziecko w ten sposób nawet do 4 roku życia, wzorem zwyczajów panujących w Szwecji.

Kupowanie fotelików samochodowych używanych

Ostatnią najważniejszą kwestię zostawiliśmy na koniec. Absolutnie nie można kupować używanych fotelików samochodowych z niewiadomego źródła. Jeśli nie masz pewności, że nie brał udział w żadnej kolizji ani kiedy został kupiony, to jest to narażanie dziecka na niebezpieczeństwo. Można kupić ewentualnie fotelik, którego ktoś prawie wcale nie użytkował, gdyż dziecko szybko z niego wyrosło, ale tylko od osób, które dobrze się zna. W końcu w kwestii bezpieczeństwa dziecka trudno uwierzyć komuś na słowo.

Dobrej klasy fotelik samochodowy można kupić już za kilkaset złotych, dlatego nie warto ryzykować. Trzeba zwracać uwagę na homologację i dopasowanie do samochodu, a także wzrostu i wagi dziecka. Zawsze lepiej zakupić fotelik samochodowy niż np. podstawkę, która nie chroni głowy i szyi dziecka. Warto również patrzeć na wyniki jakie dany model uzyskał w testach zderzeniowych, a nie jedynie ile gwiazdek otrzymał ogółem w danym laboratorium badawczym, gdyż na ogólną ocenę składa się więcej czynników związanych z funkcjonalnością fotelika. Zatem nie każdy fotelik, który otrzymał 3 gwiazdki będzie gorszy od tego, który otrzymał 4 gwiazdki w całym teście, jeśli weźmie się pod uwagę jedynie bezpieczeństwo.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij