jak ubrać dziecko do samochodu

Maluch w samochodzie – jak ubrać dziecko do auta jesienią?

Jesień nie jest ulubioną porą roku wielu osób. Trudno się temu dziwić, szczególnie gdy rzadko przypomina złotą polską jesień, a częściej mamy do czynienia z pluchą. Tutaj pojawia się też problem wielu rodziców, jak ubrać dziecko do auta. Wszak w aucie jest ciepło, a na dworze zimno. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, a jednocześnie poświęcimy kilka zdań fotelikom samochodowym 9-18 kg.

Na cebulkę – to nie wypada

„Przezorny zawsze ubezpieczony”, w myśl tej zasady często stawiamy na nadmiar, szczególnie jeżeli chodzi o strój dzieci. Wszak często można usłyszeń od babci dziecka „ubierz go, bo mu zimno będzie”. Cóż bycie opiekuńczym ma swoje zalety, a babcie mają swoje prawa. Jednak wtedy, kiedy nie mają racji absolutnie nie należy ustępować. Warto tutaj wiedzieć, że najlepsza temperatura w jakiej powinno przebywać dziecko to od 20 do 22 stopni Celsjusza, z kolei w nocy temperatura powinna być niższa o około dwa stopnie. Zatem absolutnie nie należy ubierać dziecka na cebulkę, gdyż zwyczajnie będzie mu wtedy za ciepło i może dojść do przegrzania. Zatem także jesienią nie należy przesadzać.

Zasada pierwsza – pamiętaj o umiarze

Pediatrzy zalecają, aby zawsze ubierać dziecko w tyle samo warstw ubrań jak siebie. Ogólnie jako dorośli ludzie umiemy określić kiedy jest nam za ciepło, a kiedy za zimno. Zatem jesienią ubieramy sweter, spodnie i na górę odzież wierzchnią w postaci kurtki. Taką samą zasadę, z jednym małym wyjątkiem należy stosować w przypadku dzieci. Zatem wystarczy bielizna, spodnie, bluzeczka, bądź sweterek i kurteczka. A teraz właśnie wspomnimy o tym wyjątku, a mianowicie w przypadku dzieci trzeba pamiętać, aby zawsze ubierać mu czapeczkę, wszak główkę należy chronić.

Zasada druga – rozbierz dziecko w samochodzie

Oczywiście wychodząc na zewnątrz należy siebie i dziecko ciepło ubrać. Nawet jeżeli do samochodu mamy przysłowiowe „kilka kroków” to nadal obowiązują te same zasady. Jednak zaraz po wejściu do samochodu, gdy zapanuje w nim temperatura od 20 do 22 stopni Celsjusza należy (i tego bezwzględnie trzeba przestrzegać) ściągnąć dziecku kurtkę i czapkę. Zresztą sobie też. Następnie jeżeli dotarliście już w miejsce docelowe to ponownie trzeba ubrać dziecko. Przy czym tu panuje zasada, nie otwieramy drzwi przed ubraniem dziecka, gdyż w innej sytuacji szybko może dojść do przeziębienia.

Zasada trzecia – czapkę ubieraj zawsze, gdy będziecie spędzać czas na dworze

Czapeczka dla dziecka jest najważniejsza, gdyż przede wszystkim należy chronić główkę. Tutaj musicie wiedzieć, że ciepło właśnie ucieka poprzez główkę, zatem o tę część ciała trzeba bardzo dbać. Co oczywiście nie oznacza, że jesienią będziecie ubierać dzieciom wełniane czapki, gdyż wystarczą tylko te bawełniane. Pamiętajcie, że także przegrzanie niesie za sobą wiele skutków ubocznych. Otóż maluszek będzie się denerwował, może płakać, następnie dojdzie pocenie się, a od tego tylko krok do infekcji. Kolejną zasadą, którą trzeba stosować, poza zapewnieniem dziecku odpowiedniej temperatury, to oczywiście wybieranie takich ubranek, które są dla niego wygodne i nie krępują ruchów, wszak w innym wypadku dziecko może pokazywać swoje niezadowolenie właśnie poprzez płacz.

9-18 kg – fotelik samochodowy dla bardziej ruchliwych maluszków

Wielu rodziców niestety zapomina o komforcie swoich dzieci i wozi je zbyt długo w pierwszym foteliku. Otóż, gdy maluszek zaczyna już całkiem dobrze siedzieć i utrzymywać względną równowagę to czas pomyśleć o wymianie fotelika. Tutaj najlepszym wyborem jest 9-18 kg fotelik samochodowy. Pamiętajcie, aby wybrać modele, które otrzymały wysokie noty w testach zderzeniowych, a ponadto posiadają ochronę boczną. Dodatkowo warto je montować na system IsoFix, gdyż wtedy bezpieczeństwo znacząco się zwiększa, a przy tym komfort dziecka nie maleje.

Rodzice chcą dla dziecka jak najlepiej, jednak ubieranie go w zbyt wiele warstw odzieży jest szkodliwe, wszak dziecko może się przegrzać. Należy także pamiętać, aby nie tylko w domu, ale i samochodzie utrzymywać jednakową temperaturę. Jeżeli dziecko ładnie już siedzi to pomyślcie nad zmianą fotelika, ale wyboru modelu z grupy łączonej nie polecamy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij