Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?
Czy wiesz, czym jest kredyt konsolidacyjny? Sprawdź, jakie są jego zasady działania i czy to dobre rozwiązanie dla osób z problemami finansowymi.
Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?
W dzisiejszych czasach wzięcie kredytu jest niemal tak proste jak kupno pieczywa w sklepie. Oczywiście w zdaniu tym jest odrobina przesady, nie ulega jednak wątpliwości, że zaciągnięcie pożyczki jest łatwo i szeroko dostępne. Jeżeli masz przyzwoitą historię kredytową oraz uniknąłeś kłopotów z Biurem Informacji Kredytowej, kredyt gotówkowy dostaniesz niemal od ręki. Przy większych kwotach czy kredytach np. mieszkaniowych formalności jest więcej, zobowiązania tego typu nie są jednak trudne do zaciągnięcia.
Niestety z biegiem czasu może dojść do pewnego rodzaju zagubienia w zaciągniętych kredytach. Kolejne zobowiązania podwyższają komfort życia i pozwalają na kupno telewizora, samochodu czy nawet mieszkania, wszystkie je należy jednak prędzej czy później spłacić. O ile pojedyncza rata każdego z kredytów nie jest raczej dużym obciążeniem domowego budżetu, o tyle ich suma może nawet znacząco przekraczać twoje możliwości finansowe. W takiej sytuacji rozwiązaniem problemów z dużą liczbą zaciągniętych zobowiązań może być kredyt konsolidacyjny. Jego główne założenie polega na połączeniu kilku długów w jeden, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia miesięcznej sumy opłat na poczet rat kredytowych. Co ciekawe, możesz samodzielnie wybrać, które z twoich kredytów zostaną włączone w zakres kredytu konsolidacyjnego – zwykle kwalifikują się do niego niemal wszystkie rodzaje pożyczek bankowych.
Kredyt konsolidacyjny – mocne i słabe strony
Kredyt konsolidacyjny jest dość kontrowersyjną formą pożyczki bankowej, która cieszy się skrajnymi opiniami wśród ekspertów. Nie można jednak zaprzeczyć, że ma co najmniej kilka zalet, dzięki którym tak wielu konsumentów decyduje się na taką formę zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny pozwala na sprawne zredukowanie liczby i wysokości miesięcznych płatności. W wyniku takiego działania, zamiast płacić kilka rat, płacisz zaledwie jedną, która w dodatku jest mniejsza od sumy wszystkich rat pierwotnych.
Za pewnego rodzaju minus uważa się jednak sposób, w jaki dochodzi do zmniejszenia rat. Nie dzieje się to poprzez obniżenie oprocentowania (choć niektóre banki czasem zgadzają się na jego niewielkie zmniejszenie), a poprzez wydłużenie czasu zobowiązania, tj. zwiększenie liczby rat kredytowych do spłacenia. W takiej sytuacji w obrębie całego kredytu konsolidacyjnego spłacasz więcej odsetek. Miej zatem świadomość, że całość twoich zobowiązań nie ulega zmniejszeniu, a wręcz przeciwnie – zwiększa się w stosunku do poprzednich kredytów.
Dlatego kredyt konsolidacyjny uważany jest za doskonałe rozwiązanie trwałych problemów finansowych – jeśli są one tylko chwilowe, korzystniejszym sposobem może być np. prośba do banku o karencję w spłacie lub wakacje kredytowe. Kredyt konsolidacyjny sam w sobie nie jest zły, a dla wielu osób może być najlepszym ratunkiem z kłopotów finansowych. Należy jednak brać go w sposób rozważny i odpowiedzialny.