Jak unikać chemii w jedzeniu? Rozważania na temat zdrowego odżywiania

Nie od dziś wiadomo, że wiele produktów „nafaszerowanych” jest chemią. Ową chemią są konserwanty, które rzeczywiście w wielu przypadkach są szkodliwe i spożywane w nadmiarze mogą wywoływać choroby bądź zwiększać ryzyko zapadania na nie. Jednocześnie niektóre konserwanty muszą być stosowane, dzięki temu żywność ma dłuższy termin ważności. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, jak unikać chemii w jedzeniu i czy to możliwe. Oto nasze rozważania na temat zdrowego odżywiania.

Niska cena to niska jakość

Na samym początku warto zdawać sobie sprawę, że tanie produkty zazwyczaj mają słaby skład. Niby mówi się, że cena nie ma znaczenia, ale ma i to dużo. Przykładem mogą być soki. Te tłoczone są w pełni naturalne, ale i droższe od tych z koncentratu. Jeżeli na etykiecie jest napisane, że sok jest 100%, to sprawdźcie czy przypadkiem nie jest z przygotowany z koncentratu oraz czy producent nie dodał do produktu cukru tylko po to, aby polepszyć skład. Podobnie rzecz wygląda z kiełbaskami. Otóż jeżeli sądzicie, że te w „promocji”, za 15 zł za kilogram, będą smaczne i zdrowe, to jesteście w błędzie i to dużym. Za dobrej jakości produkty trzeba w wielu przypadkach solidnie zapłacić. Porównajcie tylko ceny jajek od kur z wolnego wybiegu i od kur klatkowanych. Różnica w cenie często wynosi nawet 100%.

Ale żeby tylko cena o wszystkim świadczyła

W idealnym świecie sprawa wyglądałaby prosto. Dobre produkty są droższe i koniec. Zatem, jeżeli zależy nam na tych wysokiej jakości, to musimy zapłacić więcej. Ale, jak zapewne się domyślacie, tak nie jest. Wszak coraz częściej wielu producentów wprowadza nieuczciwe praktyki, które sprawiają, że i jedzenie niskiej jakości może kosztować sporo. Owszem w wielu przypadkach cena może Wam powiedzieć dużo, ale najwięcej powie wam etykieta. Pamiętajcie, że za naturalny produkt nie zapłacicie nigdy mało, ale za ten z konserwantami możecie zapłacić niestety dużo. Dlatego kluczem do sukcesu jest czytanie etykiet, tylko musicie nauczyć się to robić. Pamiętajcie, że słodziki nie są dobrym zamiennikiem cukru, gdyż np. znany wszystkim aspartam zwiększa ryzyko raka mózgu. Jasne, biały cukier nie jest także w zbyt dużej ilości zdrowy, ale trzeba też wiedzieć, że daje energię, a energia to życie. Ale białego cukru w produktach np. słodyczach nie powinno być za dużo. Zatem koniecznie pamiętajcie, że skład czekolady nie może zaczynać się od cukru. Podobnie rzecz wygląda w przypadku gotowych ciast. Pamiętajcie, że samodzielne pieczenie jest najlepsze, tym bardziej że możecie użyć najlepszych jaj czy nawet naturalnego barwnika spożywczego w proszku.

Kupuj u sprawdzonych sprzedawców

Nie od dziś wiadomo, że w dużych marketach ceny produktów są stosunkowo niskie, ale i w wielu przypadkach jakość towaru jest także niska. Dlatego też lepiej kupować w mniejszych sklepikach. Nie chodzi nam, że macie kupować w sklepach osiedlowych, gdzie zazwyczaj ceny i to tych samych produktów są zdecydowanie wyższe, ale mamy na myśli sklepy ze zdrową żywnością, których powstaje coraz więcej. Ponadto często organizowane są także targi spożywcze, gdzie można zakupić produkty od lokalnych sprzedawców, które są w pełni ekologiczne i co najważniejsze zdrowe. Warto także kupować warzywa i owoce na targu od małych rodzinnych firm.

Zadbaj o swoje zdrowie

Warto także zrezygnować z posiłków typu fast food, które są zbiorem konserwantów. Najlepiej samodzielnie przygotować jedzenie, dzięki temu wiemy, co jemy. Można nawet samemu przygotować wędlinę i to bez wędzenia. Wystarczy tylko filet z indyka czy kurczaka ( z wolnego wybiegu) doprawić ziołami i wysuszyć w piekarniku, albo też ugotować na parze. Smak jest wyborny i co ważne taka wędlina jest zdrowa. Zamiast ciast z cukiernik, warto także zrobić je samodzielnie. Sami macie wpływ na produkty, których używacie. Możecie nawet upiec kolorowy biszkopt. W tym przypadku wystarczy tylko użyć naturalnego barwnika spożywczego w proszku.

Zdajemy sobie sprawę, że czasami konserwanty są niezbędne, by zachować dłuższy termin ważności. Ale nadal należy możliwie jak najbardziej je ograniczać. Dlatego też czytajcie etykiety i kupujcie jedzenie w sprawdzonych miejscach. Pamiętajcie też, że niska cena to niska jakość, a wysoka cena nie oznacza zawsze wysokiej jakości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij