Jak stosować olej z ostropestu

Jak stosować olej z ostropestu?

Olej z ostropestu jest mało popularnym, aczkolwiek bardzo zdrowym składnikiem diety i kosmetyków naturalnych. Jakie są jego właściwości? Do czego go wykorzystać? Zobacz, co musisz wiedzieć o oleju z ostropestu. 

Właściwości oleju z ostropestu

Olej z ostropestu to bogate źródło tłuszczów nienasyconych oraz wielonienasyconych, dzięki czemu pomaga w otrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Zawiera witaminę E (tzw. witaminę młodości), C oraz K, a oprócz tego garbniki i fitosterole. Obniża poziom cukru we krwi, działa przeciwzapalnie oraz stymuluje procesy oczyszczania organizmu.  

Pomaga w regulowaniu pracy wątroby i nerek, a dzięki zawartym w nim utleniaczom, wpływa korzystnie na koncentrację i pamięć. Co ciekawe, może łagodzić zapalenie gardła, co jest dobrą wiadomością, gdy właśnie trwa okres przeziębień i grypy. Sprawdzi się także przy wzdęciach oraz gdy często cierpisz na migreny.

A więc dlaczego, pomimo tak korzystnego działania na zdrowie, jest rzadko stosowany? Ponieważ nie każdy wie, w jaki sposób go wykorzystać i my zaraz temu zaradzimy. Problemem może być także to, że nie kupisz go w każdym sklepie stacjonarnym, aczkolwiek mamy dobrą wiadomość. Oleje z ostropestu są teraz łatwo dostępne w internecie np. na spichlerz-zdrowia.pl, można je kupić także w mniejszych opakowaniach (o pojemności 250 ml) i przetestować. 

Olej z ostropestu w kuchni 

Olej z ostropestu możesz wykorzystać na kilka sposobów. Jednym z nich jest jego… codzienne picie. Wystarczą dwie łyżeczki dziennie (nie zaleca się przekraczania tej dawki), aby profilaktycznie zadbać o zdrowie. 

Znacznie bardziej popularne jest jednak jego zastosowanie podczas przygotowywania potraw. Tylko tutaj musisz wiedzieć o jednej, bardzo ważnej rzeczy – olej z ostropestu jest tłoczony na zimno, a to oznacza, że nie powinno się poddawać go obróbce termicznej, czyli smażyć, piec, gotować. Może stanowić natomiast bazę sosów do sałatek, jest również świetnym sposobem na wykończenie różnego rodzaju zup, gulaszy, dań jednogarnkowych (wystarczy skropić gotowe danie na talerzu).

Pamiętaj, że oleje zimnotłoczone powinny być przechowywane w lodówce, nie tylko po otwarciu, ale także przed. Dlatego przestrzegamy przed kupowaniem ich w sklepach, w których stoją na półce, a nie w lodówce. 

Olej z ostropestu na twarz, włosy

Olej z ostropestu znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w kosmetyce naturalnej. Możesz użyć go podczas przygotowania domowych kosmetyków na twarz, czy włosy.

Nawilża i regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia powstałe na skutek promieniowania słonecznego. Często jest też wykorzystywany podczas walki z atopowym zapaleniem skóry. Możesz dodawać go do serum, maseczki (np. wymieszać z glinką lub z jogurtem naturalnym i bananem), a także do codziennego toniku do przemywania twarzy. 

A jakie jest jego działanie na włosy? Wzmacnia je, sprawia, że są błyszczące, dociążone. Jeśli będziesz regularnie go stosować, ograniczysz wypadania włosów. Najprostszym sposobem na pielęgnację z olejem z ostropestu jest olejowanie włosów. Jeśli tego nie lubisz, dodawaj kilka kropel do domowych maseczek do spłukiwania. 

By dokończyć twoje naturalne zabiegi pielęgnacyjne, nałóż delikatnie podgrzany olej z ostropestu na płytkę paznokcia lub mocz palce w nim przez kilka minut.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij