Co zrobić, kiedy partner nie chce dać rozwodu?
Rozwód nie jest przyjemną sprawą, niestety coraz więcej związków się rozpada. Powody tego bywają różne i niestety nie zawsze małżonkowie rozstają się w zgodzie. Bywają sytuacje, że choć jedna strona w dużej mierze przyczyniła się do rozpadu pożycia, to mimo wszystko nie zgadza się na rozwód. Zatem, co w takiej sytuacji należy zrobić i gdzie się udać?
Bo konsultacja to podstawa
Rozpad relacji małżeńskiej niewątpliwie nie jest łatwy dla żadnej ze stron. Dodatkowo, gdy w rodzinie są dzieci sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Dzieci nie powinny być świadkami kłótni rodziców, w takiej sytuacji małżonkowie powinni ze względu na ich dobro dojść do porozumienia.
Jeżeli któraś ze stron nie chce zgodzić się na rozwód, warto w tej sprawie udać się do adwokata od spraw rozwodowych, który doradzi, jakie kroki należy podjąć. Na samym początku może wskazać mediatora.
Przesłanki pozytywne, czyli kiedy nastąpił faktyczny rozpad pożycia
Rozwód może być orzeczony, jeśli został stwierdzony faktyczny rozpad pożycia małżeńskiego na trzech płaszczyznach: emocjonalnej, fizycznej i ekonomicznej. Co prawda istnieją pewne wyjątki związane z ostatnią z tych przesłanek i nawet mimo, że małżonkowie mieszkają razem, to można stwierdzić rozpad pożycia, jeśli ich sytuacja ekonomiczna uniemożliwia prowadzenie osobnych gospodarstw domowych.
Oczywiście małżonkowie muszą całkowicie wyeliminować intymne zbliżenia, gdyż nawet sporadyczne będą powodowały, że nie będzie mógł być orzeczony faktyczny rozpad pożycia. Rozpad pożycia musi trwać przynajmniej kilka miesięcy, kiedy składa się pozew o rozwód, również w przypadku kontaktów intymnych.
W każdej sytuacji można liczyć na doradztwo skutecznego adwokata. Rozwody nie muszą ciągnąć się miesiącami, jeśli nastąpił faktyczny rozpad pożycia i można to udowodnić.
Bo dobro dzieci jest najważniejsze
Wiadomo, że dobro dzieci jest najważniejsze. Dlatego nie można tkwić w związku, który powoduje rany na ich psychice. Jednak bywają sytuacje, że pomimo tego, iż małżonkowie ciągle się ze sobą kłócą i nastąpił rozpad więzi, to jedna strona nie chce dać rozwodu. Zawsze sąd bierze pod uwagę przede wszystkim dobro dzieci, a gdy ono jest zagrożone należy działać.
Jeżeli jedna ze stron wywołuje szantaż emocjonalny małoletnich, bądź doprowadza do zaburzeń natury psychicznej, koniecznie należy zgłosić się do adwokata od rozwodów, który pomoże znaleźć dziecięcego psychologa i biegłego sądowego, który zaświadczy, że zła relacja między rodzicami wpływa negatywnie na dziecko. Niestety często jedna ze stron nie chce dać rozwodu, gdyż chce po prostu uprzykrzyć życie drugiej osobie.
Bo zdrada jest powodem do rozwodu
Jedną z przyczyn rozwodów są zdrady. Nawet pomimo chęci wybaczenia nie zawsze jest to możliwe, szczególnie gdy zdrada nie jest jednorazowym skokiem w bok, a trwa latami.
Jednak pomimo tego zdarzają się sytuacje, że osoba zdradzająca nie chce dać rozwodu. W takiej sytuacji również należy udać się do adwokata, aby sporządzić pozew do sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie.
Oczywiście należy mieć dowody, dlatego ich dostarczenie sądowi jest kluczowe. W tym przypadku sądy biorą pod uwagę nawet materiał dowodowy od firm detektywistycznych. Prawnik rozwodowy może doradzić, do jakiej firmy zgłosić się z taką sprawą. Często także współpracuje z firmami detektywistycznymi.
Należy pamiętać, że w przypadku braku ostatecznie orzeczenia o winie i złożeniu takiego pozwu, trzeba pokryć wszystkie koszty sądowe. Stąd twarde dowody są konieczne, aby nie ponosić kosztów.
Czasem brak zgody co, do rozwodu spowodowany jest głęboką urazą i chęcią złożenia pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka.
Jeśli nie ma się dostatecznych dowodów, to lepiej spróbować porozumieć się z aktualnym jeszcze małżonkiem i złożyć pozew bez orzeczenia o winie, szczególnie jeśli zależy na szybkim rozwiązaniu sprawy. W takiej sytuacji również można ubiegać się o alimenty, a wbrew powszechnym opiniom orzeczenie o winie nie zawsze ma wpływ na ich wysokość.
Każda sprawa jest jednak inna i na podstawie wieloletniej praktyki skuteczny adwokat doradzi najlepsze rozwiązanie w określonym przypadku. Zatem warto umówić się na konsultacje, jeszcze zanim sporządzi się pozew.
Czasem bywają sytuacje precedensowe, np. takie, że małżeństwo trwało krócej niż rozpad pożycia, w sytuacji, gdy jeden z małżonków wyjechał za granicę i w takiej sytuacji również można dostać rozwód.