klasyczna elewacja

Jak wpisać elewację w wielkomiejski krajobraz? O projektowaniu zdań kilkanaście

Przy projektowaniu elewacji ważne jest nie tylko zaspokojenie własnych potrzeb estetycznych i odzwierciedlenie gustu, ale również wpisanie budynku w otaczający krajobraz. W przypadku tego wielkomiejskiego możemy całkowicie wtopić go w otaczającą architekturę albo istotnie wyróżnić. W drugim przypadku potrzeba nieprzeciętnego zmysłu architektonicznego, a jak zrobić to dobrze pokazuje przykład Budapesztu, gdzie nowoczesne budynki sąsiadują z zabytkową zabudową. Wszystko zatem zależy od wyobraźni, a właściwie jej granic.

Naśladowanie geometrii w tradycyjnym wydaniu

szklana elewacjaJak robią to w Budapeszcie, że z tradycyjną architekturą z XVIII i XIX wieku doskonale komponują się nowoczesne budynki? Architekci zwracają uwagę zarówno na formę, jak i wykończenie. Wystarczy spojrzeć na centrum kulturalno-rozrywkowe Balna, zbudowane ze stali i szkła i przypominające wieloryba. Szklane romby tworzące bryłę doskonale komponują się z sąsiadującymi budynkami z boniami i sztukaterią wokół otworów okiennych i drzwiowych. Na podobnej zasadzie można wykończyć domy w polskich miastach. Tam, gdzie sąsiadują z kamienicami, można wykorzystać bonie lub pseudobonie. Można również postawić dom wykończony, np. gontem czy blachą falistą, która nawiązywać będzie do geometrii sąsiadujących budynków. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Oczywiście należy pamiętać, aby metalowe wykończenie stosować z zacienionej strony. Można je łączyć zarówno z drewnem, jak i szłem, co widać w nowoczesnych propozycjach projektantów elewacji.

Nowoczesne przeszklone elewacje wokół przeszklonych wieżowców

Chcąc wykończyć budynek znajdujący się wokół nowoczesnych wieżowców, warto zdecydować się na częściowo przeszkloną elewację. Można połączyć ją zarówno z panelami drewnopodobnymi, jak i płytkami ceramicznymi klinkierowymi lub spiekami kwarcowymi. Projektant elewacji dopasuje odpowiednie rozwiązanie również w sytuacji, gdy chcesz zdecydować się na odnowienie domu. Jak wiadomo krajobraz wokół nas w ciągu kilkunastu lat może się zmienić, zwłaszcza jeśli teren jest niezagospodarowany. Kupując stary dom można go odnowić zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego i projektami, które są już w budowie bądź są zatwierdzone i mają stanąć tuż obok naszego domu. Spójność architektoniczna doskonale się sprawdza, zwłaszcza jeśli chcemy, by budynek „nie rzucał się w oczy”.

Ceglany dom w miejskiej dżungli

żółte cegłyWielkomiejski, nowoczesny krajobraz w Polsce bardzo często sąsiaduje z tym przemysłowym, którego korzenie sięgają kilkudziesięciu lat wstecz. Ceglane budynki przemysłowe nie muszą szpecić i bardzo często są w atrakcyjny sposób uzupełniane, np. zielonymi ścianami. Możesz się tym zainspirować i poprosić projektanta elewacji o stworzenie podobnej wizji. Zamiast cegły klinkierowej można wykorzystać także płytkę klinkierową, która wygląda niemal identycznie, a występuje w szerokiej palecie kolorystycznej. Zamiast zielonej ściany, możesz zdecydować się na zielony dach garażowy czy też płaski, jeśli tak właśnie zaprojektowany został budynek. Wystający poza bryłę, ale wpisany w nią garaż jest idealnym miejscem do stworzenia przestronnego zielonego tarasu, a zieleni w „miejskiej dżungli” nigdy za wiele.

Betonowa elewacja wśród bloków z wielkiej płyty

Miejska architektura bardzo często oparta jest na budynkach z tzw. wielkiej płyty. Obok bloków często powstają nowe osiedla domków. Jeśli w takim miejscu stanął Twój dom, to możesz wykończyć go w betonie, zwłaszcza że to nie tylko modne, ale i ponadczasowe rozwiązanie. Beton architektoniczny pozwala stworzyć aranżację elewacji opartą na minimalizmie, co świetnie komponuje się z tradycyjną, prostą bryłą budynku.

W projektowaniu bardzo ważny jest zmysł estetyczny. Trzeba patrzeć na projekt bardziej holistycznie, zwracając uwagę również na otaczającą architekturę. Budynek nie może bowiem wyglądać jak wklejony niczym w nieudanym Photoshopie, a tworzyć spójną wizję danej dzielnicy czy ulicy. To dlatego w niektórych krajach można spotkać się z zakazem tworzenia budynków w oderwaniu od historii i tradycji. Tak jest chociażby w Anglii, gdzie nawet nowe domy są stylizowane na stare. Miasto może zachwycać również kontrastami, jednak trzeba operować nimi niezwykle umiejętnie, dlatego decydując się na odnowienie zewnętrznych ścian domu, warto skorzystać z usług projektanta elewacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij