Jak usunąć modzele na dłoniach i stopach i jak zapobiec ich ponownemu pojawianiu się?
Modzele to rodzaj twardych odcisków, które pojawiają się na dłoniach i stopach. Od pęcherzy różnią się tym, że nie zawierają w środku płynu. Nie widać też wokół nich zaczerwienienia, stanu zapalnego. Bardzo często są szarawe lub lekko żółtawe, bolesne i uciążliwe. Dziś podpowiemy, jak usunąć modzele na dłoniach i stopach i jak zapobiegać ich nawrotom.
Jak usunąć modzele na dłoniach i stopach?
Wiele osób zastanawia się, jak usunąć modzele na dłoniach. Jest to problem, który pojawia się u osób grających na instrumentach strunowych z powodu ciągłego nacisku na palce. Dotyka również osoby, które dużo piszą na klawiaturze czy wypełniają duże ilości dokumentów ręcznie. Modzele mogą pojawić się także przy innych pracach, które wymagają stałego nacisku na skórę palców. Dotyczą także wielu sportowców, choćby tych regularnie korzystających z siłowni i sztangi. Modzele z dłoni można usunąć stosując odpowiednie kremy złuszczające i nawilżające. Ważne jest zarówno usunięcie modzeli, jak i zapewnienie skórze odpowiedniej warstwy ochronnej. Można sięgnąć po krem z kwasem salicylowym. Dobrze sprawdzi się też produkt zawierający kwas hialuronowy, glicerynę oraz ceramidy. Krem nawilżający należy stosować regularnie. Modzele na stopach również można usunąć stosując regularnie krem zmiękczający. Oczywiście można sięgnąć również po tradycyjny sposób, czyli zmiękczanie stóp w ciepłej wodzie, a następnie pocieranie pumeksem. Tutaj należy jednak uważać, by nie stosować zbyt dużego nacisku i nie pogorszyć stanu skóry.
Usuwanie modzeli na stopach u podologa
Oczywiście jeśli modzele są dużym problemem, to można udać się do podologa, który fachowo zajmie się problemem. Specjalista usunie modzele poprzez ścięcie nadmiaru zrogowaciałej skóry przy użyciu skalpela. Następnie wygładzi naskórek frezarką. W ten sposób skóra odzyska miękkość oraz bolesny problem zniknie. Podolog udzieli również szeregu rad, jak uniknąć pojawienia się modzeli w przyszłości. Bardzo ważne jest tutaj noszenie odpowiedniego obuwia. Nie powinno uciskać i zawsze musi być odpowiednia ilość miejsca na palce. Czasami pomocne okazuje się zakładanie separatorów. Usuwania modzeli u podologa nie trzeba się obawiać. Zabieg nie jest długi, a specjalista używa zawsze sterylnych, odpowiednio przygotowanych narzędzi. Przeciążenia stóp czy nieprawidłowy chód także mogą prowadzić do pojawiania się modzeli. Warto zatem nosić odpowiednie wkładki do butów, a także unikać noszenia obuwia na obcasie. W tym ostatnim przypadku oprócz modzeli można dorobić się jeszcze wrastających paznokci, zwłaszcza gdy buty są ciasne i nie pozwalają skórze oddychać oraz stale uciskają palce. Warto wiedzieć, że zabieg usuwania modzeli jest skuteczny i nie narusza warstwy skóry. Można więc po nim wrócić do normalnej aktywności.
Jak jeszcze możesz uniknąć pojawiania się modzeli?
W przypadku dłoni można spróbować noszenia rękawiczek ochronnych, jeśli to możliwe. Warto też wprowadzić używanie kremu głęboko nawilżającego do rąk do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. To samo zresztą dotyczy stóp. Można też ograniczyć aktywność, która wywołuje pojawianie się modzeli, jeśli to możliwe. Warto regularnie wykonywać peelingi zarówno rąk jak i stóp, jeśli skóra ma skłonność do rogowacenia. Najlepiej sięgnąć po peelingi kwasowe lub enzymatyczne raz w tygodniu. Oprócz kwasu salicylowego sprawdzą się kwasy owocowe typu AHA.