Czy wybór rusztowania ma znaczenie? Oczywiście, że tak. Jak dobrać rusztowania do rodzaju pracy
Wybór odpowiedniego rusztowania ma duże znaczenie, nie tylko dla wygody pracy, ale i bezpieczeństwa, ale liczy się również aspekt ekonomiczny. W końcu wysokiej jakości rusztowania będą służyć dłużej niż te najtańsze. Zatem kryteriów wyboru jest naprawdę sporo. Ale trzeba też pamiętać, że rodzaj należy dobrać do danej pracy, co oczywiście znowu nie jest łatwe. Dlatego też koniecznie skorzystajcie z naszych rad.
A nim przejdziemy do rodzaju rusztowań skupimy się na podestach
Zasadniczo jak wygląda rusztowanie wie każdy. Ale o ile konstrukcja jest nam dobrze znana i rozpoznajemy choćby aluminiowe rusztowania, to jednak mało kiedy zwracamy uwagę na same podesty. A i tu możliwości jest więcej niż jedna. Dostępne są choćby rusztowania z drewnianym podestem. Jak wiadomo drewno jest sztywne i dosyć trwałe, ale niestety podczas opadów deszczu może być śliskie. Tutaj pojawia się także wątpliwość jak drewno zareaguje na deszcz. Otóż deszcz czy wilgoć wsiąkają w nie, dzięki temu zwiększa się jego ciężar, co z kolei przekłada się na stabilizację. Dostępny jest też podest z aluminium. Takie rozwiązanie także ma sporo zalet, bo trzeba wiedzieć, że podesty są lekkie, ale i stabilne, a także łatwe w transporcie. Na pewno zaletą jest fakt iż nie są śliskie, a wręcz mają antypoślizgowe właściwości. Jednak dosyć trudno utrzymać je w czystości. Ale to chyba nie jest duży problem?
Rusztowania aluminiowe – wszystko co musisz wiedzieć!
Bardzo uniwersalne wydają się rusztowania z aluminium. Są one nowoczesne, funkcjonalne, ale i dostępne w bardzo przystępnej cenie. Na pewno sporą zaletą jest fakt, iż poddają się obróbce, co z kolei przekłada się na to, że można z nich przygotować bardzo skomplikowane konstrukcje. Zatem sprawdzą się nawet w bardzo trudnych i wymagających pracach. Dzięki temu, że ich ciężar jest niewielki, ich transport nie jest problematyczny. Ale musimy też wspomnieć o samym montażu. I tutaj rusztowania z aluminium zasługują na uwagę, gdyż ich montaż jest banalnie prosty i zasadniczo nie wymaga stosowania żadnych narzędzi. Podsumowując, takie rusztowania sprawdzają się nawet do bardzo specjalistycznych prac. Są także bezpieczne i nietoksyczne, a sam materiał jest bardzo trwały i nie ulega korodowaniu. Można z nich także wykonywać wysokie konstrukcje. Jednak mają też wadę, a dokładnie jak na metal przystało przewodzą prąd, a więc nie sprawdzą się w pracach takich jak montaż instalacji elektrycznej.
Rusztowania stalowe – czy warto je wybrać?
Dostępne są także rusztowania stalowe. One także wykorzystywane są przy wielu pracach. Jednak decydując się na materiał, z którego są wykonane trzeba zdawać sobie sprawę, że są ciężkie. A to oczywiście przekłada się na problemy z transportem, ale i samym składaniem i rozkładaniem. Niestety problemem jest także to, że są mniej trwałe, bo mogą ulegać korozji. Ale mają także zalety, bo poza tym, że sprawdzą się przy tynkowaniu czy nawet ocieplaniu to można z nich tworzyć wysokie konstrukcje. Waga jest nie tylko ich wadą, ale i zaletą, bo zapewnia także stabilność, a przy tym nie trzeba stosować żadnych dodatkowych obciążeń.
Rusztowania z drewnianych stempli – nie, nie nie!
Cóż kreatywność niektórych zaskakuje, ale na minus, a nie na plus. Otóż okazuje się bowiem, że można znaleźć rusztowania wykonane z drewnianych stempli i takim rusztowaniom mówimy stanowcze „nie”. Należy zdawać sobie sprawę, że nie są one stabilne, ani też funkcjonalne. Nie powinny być nawet stosowane jako zamiennik dla drabiny. W tym przypadku lepiej sprawdzi się niskie rusztowanie warszawskie, które dodatkowo jest mobilne. Jeżeli potrzebujecie rusztowania to wcale nie musicie go kupować, gdyż dostępna jest także opcja wypożyczenia, co nie będzie kosztowne dla Waszego portfela. Zatem w żadnym wypadku nie sprawdzi się rusztowanie drewniane.
Decydując się na rusztowania należy przede wszystkim zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Ponadto pamiętajcie, że składaniem i rozkładaniem może zajmować się tylko i wyłącznie osoba do tego upoważniona, która posiada zarówno wiedzę, jak i umiejętności.