Rodzaje stalkingu – jak się przed nimi bronić?

Choć zjawisko stalkingu nie jest niczym nowym, to dopiero niedawno zostało uregulowane przez Polski system prawny. Niestety jego udowodnienie nadal nastręcza dużą ilość problemów, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z psychicznym stalkingiem. Wbrew pozorom to zjawisko nie dotyczy tylko osób popularnych lecz także przeciętnych obywateli. Jeżeli jesteście ofiarami uporczywego nękania, to warto szukać pomocy. Bardzo przydatna może być rada adwokata, który pomoże złożyć odpowiedni wniosek do sądu.

Stalking – podstawowe informacje

Jak pokazują statystyki najczęściej stalkerami są osoby poniżej 40 roku życia. Bardzo często znają oni swoje ofiary, a uporczywe nękanie ma silny związek z odrzuceniem ich uczuć. Jednak bardzo często za stalking odpowiedzialni są także chorzy psychicznie. Jednocześnie nie zawsze muszą oni znać swoją ofiarę. Czasem zwyczajnie mają urojenia. Stalking w polskim prawie traktowany jest jako przestępstwo i podlega każe pozbawienia wolności. Kwestię tę reguluje art. 190 a kodeksu karnego, który zakłada, że za uporczywe nękanie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Z kolei jeżeli ofiara będzie próbowała odebrać sobie życie bądź też będzie odczuwać napięcie i stres to kara może wzrosnąć i oscylować na poziomie od roku do 10 lat. Oczywiście nie można jednoznacznie powiedzieć jak można bronić się przed stalkerem. Natomiast należy szukać pomocy. Najlepiej udać się na policję bądź też do adwokata.

Stalking – prześladowanie

Nie można jednoznacznie stwierdzić na jakiej podstawie stalker wybiera swoją ofiarę. Czasem może nie znać danej osoby. Jednak w głowie ma chore wyobrażenie na temat silnej więzi, która łączy jego i tę osobę. Przykładem może być tutaj stalker, który prześladował Jodie Foster. Otóż sądził on, że aktorka telepatycznie przekazuje mu wiadomości. Takich przypadków można wymieniać naprawdę wiele. Jeżeli stalker jest osobą zaburzoną psychicznie, to jego działania są całkowicie nie do przewidzenia i niestety jeżeli dojdzie do impulsu na skutek którego uzna on, że jego ofiara go skrzywdziła, może dojść do tragedii. Taki stalking przybiera bardzo różne formy nie tylko psychiczną, ale również fizyczną, a jego skutki bywają tragiczne.

Stalking internetowy

Internet daje duże możliwości, ale jednocześnie stanowi także zagrożenie. Jednym z nich jest właśnie stalking w sieci. W tym przypadku występują różne jego formy. Jedną z nich jest nagminne nagabywanie, wysyłanie wielu wiadomości, nagminne pisanie opinii o danej osobie, czego celem jest zaszkodzenie jej wizerunkowi. Jednak stalking internetowy może przybrać także inną formę, a mianowicie stalker może podszywać się pod swoją ofiarę tylko po to, aby jej zaszkodzić. Często dodaje zdjęcia bądź pisze ogłoszenia na różnych portalach o tematyce erotycznej bądź porno. Aby móc udowodnić takie prześladowanie, najlepiej zbierać dowody, np. zapisywać korespondencję, nie usuwać żadnych wiadomości. Tylko wtedy jest szansa, że postępowanie zostanie wszczęte z urzędu. W innym wypadku konieczne bywa złożenie wniosku cywilnego.

Stalking związany z wandalizmem

Formy prześladowania mogą być naprawdę różne i niekiedy stalkerzy nie piszą jedynie wiadomości czy wykonują połączeń. Niestety kolejnym etapem jest przemoc, która na samym początku może mieć formę wandalizmu, który obejmuje niszczenie mienia, np. samochodu, wybijania okien. W tym przypadku nie zawsze oprawca zna swoją ofiarę. Z takim prześladowaniem wiąże się także silne występowanie stresu u ofiary, która może czuć się osaczona i nie radzić sobie z zaistniałą sytuacją. Aby nie doszło do zaognienia, najlepiej czym prędzej szukać pomocy.

Typy stalkerów

Aby móc uwolnić się od stalkera warto zdawać sobie sprawę, co popycha go do działania. Otóż psychiatrzy opracowali profil dzieląc stalkerów na konkretne kategorie. Stalker odrzucony mógł mieć silną relację z ofiarą. Bardzo często takie osoby mają zaburzenia osobowości i wśród nich występują paranoicy i erotomaniacy. Kolejnym typem jest stalker rozgoryczony, który ma często zaburzenia osobowości i uważa, że działa w słusznej sprawie bądź ma poczucie, że doznał krzywdy od swojej ofiary. Ta grupa jest szczególnie trudna do wyleczenia i niestety często nie kończy jedynie na prześladowaniu słownym, ale dokonuje przemocy. Występują jeszcze stalkerzy poszukujący intymności, a także nieudolni zalotnicy, którzy zazwyczaj prześladują swoje ofiary przez krótki czas. Ostatnim typem jest stalker drapieżny, który jest zainteresowany swoją ofiarą seksualnie. Może dokonać napaści na swoją ofiarę. Wśród tej grupy bardzo często znajdują się dewianci seksualni.
W każdej sytuacji należy szukać pomocy. Jeśli jesteś ofiarą stalkingu i jednocześnie mieszkańcem stolicy województwa podlaskiego, znajdziesz w Białymstoku adwokata, który udzieli Ci prawnego wsparcia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij