W mocy siła. Ale czy na pewno? Jak dobierać żarówki LED do małych i dużych przestrzeni
Kiedyś wybierając żarówki zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na moc wyrażoną w Wattach. To przyzwyczajenie zakorzeniło się dość głęboko, dlatego wielu producentów na opakowaniach podawało informację dotyczącą tego jakiej żarówce tradycyjnej odpowiada dany model LED. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak nowoczesne źródła światła dobierać do małych i dużych przestrzeni.
W mocy siła – czy to prawda czy nieprawda?
Czy moc żarówki LED decyduje o jej efektywności. Warto wiedzieć, że w przypadku tego źródła światła „moc” tkwi nie w „W”, ale „lm”. Lumeny oznaczają strumień światła, który określa się na jednostkę mocy. Jednak jego wartość może być bardzo rozbieżna, dlatego żarówka LED o mocy 9 W jednego producenta może mieć nawet o 100% więcej lumenów niż żarówka innego producenta o tej samej mocy. Skąd tak duże zróżnicowanie? Wynika ono z rodzaju i jakości zastosowanych diod LED. Ilość lumenów uzyskanych z jednego Wata może wynieść od 70 do 150. Zatem żarówka LED 9 W może mieć moc świetlną od 700 do nawet 1050 lm. Niższą wartość często mamy w przypadku ciepłego źródła światła, a wyższą w przypadku zimnego, choć można się już spotkać nawet z identycznymi wartościami.
Jakie żarówki LED warto wybierać do sypialni?
W przypadku sypialni możemy postawić na oświetlenie główne lub oświetlenie boczne albo jedno i drugie. Często stosujemy również to punktowe. Mamy tu na myśli nie tylko taśmy LED, ale również lampki nocne. W przypadku głównego źródła światła moc powinna wynosić od 60 do 75 W. Jeśli stosujecie kinkiety wystarczy moc od 15 do 25 W. Lampki nocne nie wymagają mocnego światła tu wystarczy takie w granicach 10 W. Ważny jest także kąt rozchodzenia się światła. Oświetlenie główne powinno gwarantować jak największy nawet od 180 stopni wzwyż. Z kolei w przypadku bocznego oświetlenia wystarczy 90 stopni, a dla punktowego – 40 stopni. W ten sposób można zapewnić sobie komfort niezależnie od wielkości sypialni. W tym miejscu zresztą nie musi być tak jasno jak w innych przestrzeniach. Warto też wybierać żarówki LED o ciepłej barwie światła.
Jakie źródła światła sprawdzą się do dużego salonu?
W dużym salonie można postawić na kilka stref oświetleniowych. Tam, gdzie znajduje się strefa telewizyjna warto wybrać oświetlenie punktowe w postaci oczek LED. Z kolei w drugiej części salonu, gdzie znajduje się część jadalniana może znaleźć się duży żyrandol ze świeczkami LED. Gdy pokój jest naprawdę duży strefy oświetleniowe można podzielić nawet na trzy części. W tym przypadku w ostatniej mogą znaleźć się szeregowe lampy wiszące albo kinkiety po przeciwległych stronach. Przyjmuje się, że w salonie na każdy metr kwadratowy powinno przypadać od 200 do 400 lm. Zatem w salonie o powierzchni 25 metrów kwadratowych liczba lumenów potrzebnych do oświetlenia przestrzeni może wynieść od 5000 do nawet 10000 lumenów. Istotne znaczenie ma oczywiście także wysokość pomieszczenia. W niższych wartość lumenów będzie niższa, a w tych wysokich potrzebna ilość lumenów będzie zdecydowanie większa.
Jak dobrać żarówki LED do kuchni?
Oczywiście pomieszczeniem, które wymaga doboru odpowiedniej mocy oświetlenia jest także kuchnia. Tu rekomendowane jest także od 200 do 400 lm na metr kwadratowy kuchni. Przemnożony wynik należy odpowiednio dopasować do ilości i rodzaju źródeł światła. W kuchni dobrze sprawdzają się zarówno lampy wiszące, oczka LED, jak i oświetlenie podszafkowe. Należy bardzo dobrze oświetlić przede wszystkim przestrzeń roboczą, czyli blat.
Inne przestrzenie w domu nie wymagają tak dużej ilości lumenów. W przypadku korytarzy wystarczy wartość od 100 do 200 lumenów na metr kwadratowy, a w łazienkach – od 300 do 500 lm. W łazience bardzo ważny jest jeszcze dobór żarówek LED ze względu na współczynnik oddawania barw Ra. W tym przypadku powinien on wynosić około 90 lub ponad 90. Dzięki temu znacznie łatwiejsze będzie golenie, jak i wykonywanie makijażu wcześnie rano, czy też wieczorem. Żarówka LED może mieć różny kształt, ale i różną moc, ważne jest jednak ile lumenów przypada na jednostkę mocy. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku dobierania oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń.