Zaćma – jak się objawia i jak ją leczyć

Zaćma – jak się objawia i jak ją leczyć?

Zaćma to jedna z chorób, która z czasem zmniejsza ostrość widzenia, a nieleczona prowadzi do ślepoty. Jest ona najczęściej związana ze starzeniem się organizmu, choć zdarzają się również przypadki zaćmy wrodzonej. Zobaczmy jak się objawia i jak możemy ją leczyć.

Objawy zaćmy

Zaćma to postępujące mętnienie soczewki, które w pierwszej fazie rozwoju powoduje kłopoty z ostrością widzenia, nawet wtedy, gdy używamy coraz mocniejszych okularów. Możemy również zauważyć lepszą jakość widzenia przy pochmurnym niebie, niż w słoneczny dzień, bo zbyt jasne światło powoduje tzw. olśnienia.

Mętnienie soczewki następuje sukcesywnie, a choroba rozwija się w różnym tempie. Dawniej uważano, że lepiej poczekać aż soczewka całkowicie zmętnieje. W tej chwili uważa się, że tzw. przejrzała zaćma może prowadzić to powstania zaćmy przewlekłej, której powikłania mogą doprowadzić do utraty wzroku.

Leczenie zaćmy

Dzięki rozwojowi medycyny zaćma stała się chorobą całkowicie uleczalną. Podstawą leczenia jest operacja zaćmy, podczas której zmętniałą soczewkę zastępuje się soczewką sztuczną. Operacja trwa ok. pół godziny i przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Chory nie odczuwa bólu, a jedynie dotyk.

Najpopularniejszą metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja z zastosowaniem ultradźwięków. Wykonuje się jedynie mikrocięcie, przez które z pomocą ultradźwięków usuwana jest stara soczewka i wprowadzana nowa. Ryzyko zabiegu jest minimalne, a pacjent może niemal z dnia na dzień wrócić do swojej normalnej aktywności.

Dobór soczewki

Jednym z ważniejszych elementów w leczeniu zaćmy jest sztuczna soczewka, którą zastępujemy soczewkę naturalną. Jej wybór warto skonsultować z doświadczonym okulistą, gdyż zależy on od stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy oraz wielu innych czynników. Możemy wybierać soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe i toryczne, a ostateczny wybór zależy nie tylko od naszych preferencji, ale również zasobności portfela. W ramach NFZ możemy liczyć jedynie na soczewki jednoogniskowe, natomiast w prywatnej służbie zdrowia mamy szansę dopasować soczewkę do naszych faktycznych potrzeb.

Efekty leczenia

Efekty operacji zaćmy są widoczne niemal od razu. Wielu chorych zdecydowaną poprawę jakości widzenia oraz może zrezygnować z noszenia okularów na co dzień, co do tej pory było niemożliwe. W wielu przypadkach operacja zaćmy stanowi również profilaktykę przeciw jaskrze, gdyż pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, jeden z głównych czynników ryzyka wywołania jaskry i jedyny, który możemy leczyć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij