Poznaj zawody tylko dla odważnych. A Ty dałbyś sobie radę?

Jest wiele trudnych i wymagających profesji, które często związane są również z zainteresowaniami. Choć badacza wydaje się mało ryzykownym zajęciem, to już osoba zajmująca się badaniem jaskiń, czyli grotołaz bywa, że naraża swoje życie. Podobnie jak pracownik z uprawnieniami alpinistycznymi, zajmujący się konserwacją czy nawet wieszaniem reklamy w trudnym terenie. My dziś przedstawimy naszą subiektywną listę zawodów dla odważnych.

Budowlaniec – pracownik na wysokości

Każdy pracownik budowlany musi być odważny. Praca na wysokości wymaga nie tylko dobrego wzroku i koordynacji ruchowej. Trzeba również mieć doskonałe zdrowie. Nie ma tu miejsca na zawroty głowy, gdy praca wre na powstającym 10 piętrze budynku czy dachu. Oczywiście ryzyko jest tutaj jak najbardziej ograniczane, wszak budowlańcy pracują na rusztowaniach elewacyjnych, a do tego mają jeszcze dodatkowe zabezpieczenia w postaci kasków czy okularów. Oczywiście ciągle zdarza się łamanie przepisów BHP, związane zarówno z oszczędnościami, jak i rutyną i to są najbardziej niebezpieczne elementy tego zawodu. Oczywiście praca opiera się tu w dużej mierze na zaufaniu, a rusztowanie elewacyjne musi być stabilne i dobrze skręcone. Nie ma tu miejsca na błędy, a do tego wszystko musi być wykonane szybko, gdyż czas w tej branży to pieniądz. Niewątpliwie nie mogą tu pracować osoby bez wyobraźni przestrzennej i znajomości rysunku technicznego oraz rzecz jasna zdolności manualnych. Pracując w takim zawodzie nie można mieć lęku wysokości.

Górnik – praca pod ziemią niesie ze sobą spore ryzyko

Drążenie korytarzy i ścian wydobywczych odbywa się w kopalniach każdego dnia. Choć górnicy mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt i nie pracują już kilofem i młotkiem, to jednak sam fakt, że znajdują się kilkaset metrów lub nawet kilometr pod ziemią może budzić strach. Ruchy sejsmiczne są tu na porządku dziennym. Wstrząsy są niebezpieczne, jednak to, co najbardziej przerażające to obecność metanu, którego stężenie wzrasta pod wpływem prowadzonych prac. Zapalenie się metanu jest możliwe do ugaszenia, gdyż górnicy mają do dyspozycji gaśnice proszkowe. Jednak zdarza się, że stężenie jest tak duże, że dochodzi do wybuchu. Można powiedzieć, że górnicy w kopalniach metanowych codziennie pracują z narażeniem zdrowia i życia. Ta niebezpieczna profesja służy wydobyciu węgla opałowego i koksowego. Trzeba jednak powiedzieć, że węgiel, a właściwie jego pochodna, czyli grafen wykorzystywana jest również w szeroko pojętej elektronice.

Strażak – praca z narażeniem życia

Strażak, który jedzie na akcję gaśniczą pracuje w bardzo trudnych warunkach. Kilka tysięcy stopni, a także wydzielający się czad są głównymi zagrożeniami. Oczywiście strażacy do gaszenia używają węży o dużym zasięgu i specjalnych strojów oraz przyłbic. Jeśli jednak w grę wchodzi ludzkie życie, bywa że strażacy narażają swoje. Czasem nie tyle strażacy mają do czynienia z zagrożeniem życia swojego, ale osób, którym przychodzą z pomocą. Są najczęściej pierwszymi służbami, które docierają do karamboli na drodze czy wypadków. Bez ich sprzętu niemożliwe byłoby wydobycie rannych ze znieszczonych czy zmiażdżonych samochodów. Strażak jest przez to bardzo poważaną profesją, znacznie bardziej niż policjant.

Wojskowy i Policjant – saper

Kolejnym zawodem, który jest niezwykle niebezpieczny jest profesja sapera. Rozbrajanie bomb czy niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej to codzienność dla takich specjalistów. Potrzebna jest tu niezwykła precyzja i ostrożność, a mimo jej zachowania nigdy nie jest pewne w 100%, że dany materiał nie wybuchnie, a dotyczy to w szczególności niewybuchów. Zresztą krąży takie powiedzenie będące przykładem czarnego humoru, że saper myli się tylko raz i jest to zwykle prawda. Mimo wszystko wiele osób pracujących w wojsku czy policji decyduje się na pracę w tej sekcji.

Kaskader – praca szczególnego ryzyka

Jedną z ciekawszych profesji i zarazem bardzo niebezpiecznych jest praca kaskadera. Człowiek, który żadnego wyzwania się nie boi znajduje często zatrudnienie w przemyśle filmowym. Kaskaderzy są często dublerami gwiazd. Ich praca może dotyczyć wykonywania skoków z dużej wysokości, ewolucji konnych, czy walki wręcz. Praca ta wymaga odwagi i przede wszystkim sprawności fizycznej. Oczywiście kaskader musi mieć w sobie żyłkę ryzykanta i lubić adrenalinę, co jednak nie oznacza, że nie chroni swojego życia i zdrowia. Uczy się np. sztuki upadania w taki sposób, by nie zrobić sobie krzywdy. Oczywiście i kaskaderzy często pracują na planie z zabezpieczeniami, wszak nie są kamikadze, a osobami od odgrywania trudnych i wymagających sprawności scen.

Jest wiele trudnych i wymagających zawodów dla odważnych. Wymagają odporności na stres i umiejętności pracy w stresujących warunkach. Z pewnością nie każdy się do nich nadaje, dlatego trzeba mieć szacunek dla osób, które je podejmują.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij