Jak zwiększyć jakość upraw roślin domowych i przyśpieszyć ich wzrost?

Coraz bardziej popularne jest tworzenie własnych ogródków, a także domowych i przydomowych upraw. Niezależnie czy uprawia się pomidory i paprykę, czy też stawia na oryginalne i egzotyczne rośliny doniczkowe, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. To samo dotyczy nie tyle roślin egzotycznych, co preferujących słoneczne stanowiska. Pytanie zasadnicze brzmi zatem: jak zwiększyć jakość upraw roślin domowych i przyspieszyć ich wzrost?

Odpowiednie stanowisko ma znaczenie, ale możesz dodać więcej światła, wybierając taśmę LED do wzrostu roślin

Czasami niewłaściwe stanowisko może spowodować, że uprawy zaczną się kurczyć czy wręcz marnieć. Roślina nie będzie wydawała obfitego plonu bądź w ogóle nie będzie zdolna do wzrostu. Dlatego, gdy brakuje naturalnego światła słonecznego, doskonale sprawdza się taśma LED do wzrostu roślin. To wyjątkowy produkt, który może uzupełnić sufit podwieszany czy też listwy przysufitowe. Jest zbudowany z czerwonych i niebieskich diod. Tych pierwszych jest 5, a później znajduje się 1 niebieska, a potem schemat się powtarza. W ten sposób można uzyskać światło najbardziej zbliżone do naturalnego. Taśma LED do roślin bez wątpienia sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, gdy chce się uprawiać rośliny wymagające dużego nasłonecznienia. Temperaturę można uzyskać dzięki regulacji na piecu czy też panelach w pomieszczeniach. Dzięki odpowiednim, szklarniowym warunkom można uprawiać nawet palmy czy inne gatunki egzotyczne. Te ostatnie zwykle wymagają stałej wilgotności, ale jednocześnie nie znoszą mokrych warunków. Jak sprostać takim wymaganiom?

Zadbaj o właściwy poziom wilgotności powietrza

Aby poszczególne gatunki roślin rosły prawidłowo i szybko należy zadbać o właściwy poziom wilgotności. Trudno jest uzyskać wynik idealny, jednak warto próbować. Trzeba oczywiście dbać o odpowiednią wentylację i regularnie sprawdzać jej stan. Jednak to jeszcze nie wszystko, bowiem warto zaopatrzyć się w higrometr do mierzenia poziomu wilgotności zarówno w powietrzu, jak i w gruncie. To znacząco ułatwia prawidłową pielęgnację i uzyskanie optymalnych wyników. Ponadto gdy roślina ma zbyt sucho może wymagać zraszania. Nie dotyczy to wszystkich gatunków, bo niektóre tego wręcz nie znoszą, jednak są i takie, w przypadku których nie można o tym zapominać. Do tych ostatnich należy palma Areka, która wymaga dość intensywnego zraszania.

Podlewaj i stosuj nawozy zgodnie z potrzebami poszczególnych gatunków

Aby zwiększyć jakość upraw i przyspieszyć wzrost roślin trzeba również zasilać je wodą wysokiej jakości. Jeśli dana roślina preferuje odczyn kwaśny czy lekko kwaśny, to najlepiej podlewać ją deszczówką. Woda z kranu zawiera zbyt dużo wapnia i żelaza. Są oczywiście takie rośliny, które taką wodę będą dobrze tolerować i na pewno dotyczy to tych o odczynie obojętnym i zasadowym. Rośliny absolutnie nie można przelewać, bo zamiast zacząć bujnie rosnąć, będzie gniła i już do niczego nie będzie się nadawała. Ważne jest także dbanie o odpowiednią i również nie za dużą dawkę nawozów. Tu trzeba kierować się zaleceniami producentów nawozów przeznaczonych dla poszczególnych grup roślin doniczkowych i ogrodowych, które nadają się także do uprawy domowej.

Chroń rośliny przed szkodnikami i dbaj by miały miejsce do wzrostu

Ochrona roślin przed szkodnikami w dużej mierze dotyczy prawidłowej pielęgnacji. Konieczne jest utrzymywanie odpowiedniego pH gleby, a także dostarczanie roślinie niezbędnych składników odżywczych i odpowiedniej ilości wody. Gdy wszystko jest zapewnione, to pojawienie się szkodników nie jest tak częste. Trzeba zdawać sobie sprawę, że są jednak gatunki bardziej narażone. Gdy już pojawią się szkodniki niezbędny będzie odpowiedni środek owadobójczy. Istotne znaczenie ma także miejsce do wzrostu. Gdy roślina ma zbyt ściśnięte korzenie, trzeba przesadzić ją do większej doniczki. Można również dokonać podziału na mniejsze i w ten sposób zyskać większe uprawy, a jednocześnie je chronić.

Jeżeli chcecie przyspieszyć wzrost roślin, to najlepiej sprawdzą się taśmy LED do roślin. To powszechnie znane rozwiązanie, które stosowane jest także przez profesjonalnych ogrodników i plantatorów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij