Jak zabezpieczyć przyszłość dzieci, a więc krótki poradnik dla zapobiegliwych

Dla każdego rodzica dzieci powinny być najważniejsze. Dlatego też warto pomyśleć o zabezpieczeniu ich przyszłości już teraz. Ale jak to zrobić? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć. Oto krótki poradnik dla zapobiegliwych.

Napiszcie testament

Życie potrafi zaskakiwać i nie zawsze pozytywnie. Dlatego też warto zadbać o przyszłość swoich dzieci i sporządzić testament jak najszybciej. Oczywiście w razie Waszej śmierci to dzieci po Was dziedziczą, ale w testamencie można dodatkowo wyznaczyć opiekuna prawnego dla małoletnich, a także wypisać jakie macie życzenia odnośnie ich dalszej edukacji czy nawet wyboru szkół. Wiele osób sądzi, że nic złego nie może im się stać, ale jak wiadomo różnie w życiu bywa, dlatego też czym prędzej warto sporządzić testament. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy dzieci są już dorosłe. Owszem nadal dziedziczą po rodzicach, ale już wcześniej warto ustalić podział majątku, dzięki temu nie dojdzie do niesnasek czy kłótni. Należy wiedzieć, że wiele spraw spadkowych ciągnie się miesiącami, szczególnie, gdy spadkobiercy nie potrafią dojść do porozumienia. Zdecydowanie lepiej wcześniej ustalić podział Waszych dóbr materialnych.

Wydziedziczenie – to możliwe!

Niestety nie każda rodzina jest jak z obrazka i wiele osób nawet tych, które powinny być sobie najbliższe żyje w konflikcie, a często nawet w nienawiści. Jeżeli nie chcecie, aby Wasza najbliższa rodzina dziedziczyła po Was, bo nie utrzymujecie kontaktów, to tym bardziej należy ustalić testament. Warto udać się do adwokata, by uzyskać porady prawne dotyczące spraw spadkowych. Oczywiście musicie zdawać sobie sprawę, że najbliższej rodzinie i tak będzie przysługiwał zachowek, chyba, że zostanie wydziedziczona. Można wydziedziczyć osobę tylko z ważnych powodów. Otóż muszą być spełnione określone warunki. Jednym z pierwszych jest uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z przyjętymi normami. Osoba może być pozbawiona prawa do zachowku jeżeli dopuściła się względem spadkodawcy albo też bliskiej mu osoby umyślnego przestępstwa czy to przeciwko zdrowiu czy życiu, wolności bądź też rażącej obrazy czci. Wśród najczęstszych powodów wydziedziczenia można wymieć alkoholizm, handel narkotykami czy znęcanie się.

Zadbaj o przyszłość dzieci – ubezpiecz się

Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu na życie. Otóż dzięki odpowiedniej polisie doskonale zabezpieczycie przyszłość dzieci. Oczywiście trzeba się liczyć z faktem, że ubezpieczenie czy polisa są kosztowne, szczególnie jeżeli pakiet ubezpieczenia jest wysoki. Ogólnie, jak zapewne możecie się domyślić, jeżeli ubezpieczenie opiewa na wyższą kwotę, cena jest wyższa. Jednak wiele ubezpieczalni daje możliwość płacenia ratalnego, choćby w wersji comiesięcznej. Pamiętajcie, że ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne, dlatego też należy bardzo dokładnie czytać warunki, ale także sprawdzić od czego można wykupić ubezpieczenie. Dodatkowo należy zadbać o dobro mienia i wykupić także ubezpieczenie na dom czy mieszkanie. Dzięki temu także zabezpieczycie przyszłość Waszych dzieci w razie tragedii.

Wyznacz opiekuna prawnego

Choć w Polsce wyznaczanie opiekuna prawnego nie jest częste, coraz częściej do tego dochodzi. Otóż najlepiej, aby opiekun był z najbliższej rodziny, dzięki temu jest duża szansa, że w razie Waszej śmierci zostanie on opiekunem Waszego potomstwa. Oczywiście wcześniej warto wybrane osoby poinformować o swoich planach i zwyczajnie porozmawiać o roli jaką by w takiej sytuacji pełnili. Pamiętajcie, że wybrane przez was osoby wcale nie muszą się zgodzić, wszak takie zadanie jest bardzo odpowiedzialne i jeżeli się nie zgodzą to absolutnie nie możecie mieć z tego powodu pretensji. Ważne jest także to, żeby wybrać osoby, które Wasze dzieci lubią i dobrze znają.

Każdy rodzic powinien zadbać o przyszłość swoich dzieci i o nią się zatroszczyć. Oczywiście nie można zakładać, że stanie się Wam coś złego, jednak lepiej przygotować się na różne sytuacje. A więc już zawczasu najlepiej sporządzić testament, a także pomyśleć kto ewentualnie miałby pełnić rolę opiekuna prawnego. Warto jeszcze wykupić ubezpieczenie na życie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij